Magazin

Felç olan anne bebeğini doğurdu

Felç olan anne bebeğini doğurdu

Hapşırığını engellemek için ağzını ve burnunu kapatan ve bu nedenle felç olan Aygün Çokelliler, dün sezaryenle bir kız bebek dünyaya getirdi.

1927 gram ağırlığında 40.5 santim boyundaki bebeğin, şimdilik herhangi bir fiziksel engeli olmadığı açıklandı.

Doktorlar, Aygün Çokelliler soluk almakta güçlük çektiği için bebeğin dört hafta erken alındığını açıkladılar.

Bursa'da çalıştığı tekstil fabrikasında geçen Ocak ayında öğle yemeğine giderken, hapşırığını engellemek isteyen 25 yaşındaki Aygün Çokelliler, ağzını ve burnunu kapatıp kendini sıkınca felç olmuştu.

Dört aylık hamile olan Aygün Çokelliler, 17 Ocak tarihinde kaldırıldığ Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınmış, kendisi istemediği için bebeğe dokunulmamıştı.

Ancak bebeğin büyümesiyle birlikte soluk almakta güçlük çeken Aygün Çokelliler'e dün dün sezaryenle doğum yaptırıldı.

Saat 10.00'da ameliyata alınan Aygün Çokelliler'in bir kızı dünyaya geldi. Fiziksel engeli bulunmayan bebeğin 1.927 gram ağırlığında ve 40.5 santim boyunda olduğu öğrenildi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Köksal, dört hafta erken doğan bebeğin boy ve kilosunun normal olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Köksal, "38 haftalık bebeğin normalde üç kilo 300 gram ve 50 santim olması gerekiyor. Bebek en az bir hafta kuvözde kalacak. Daha sonra ailesine teslim edilecek. Hastalığından dolayı hamilelik döneminde anneye ilaç verildiği için, bebeğin zihinsel sorunu olup olmadığı konusunda şu anda bir şey söylemek için çok erken" diye konuştu.

ANNE RAHATLAYACAK

Uludağ Üniversitesi Anesteziyoloji Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Oya Kutlay, vücudu felç olan Aygün Çokelliler'in sağlık durumunda herhangi bir gelişme olmadığını da kaydetti.

Prof. Kutlay, "Anne, karnındaki bebekten dolayı sıkılıyordu. Solunum almakta güçlük çekiyordu. En azından bu problem ortadan kalktı. Biraz daha rahatlayacak" dedi.

Dudak okuma, yazı ve göz kapaklarının hareketi gibi yöntemlerle eşi ile iletişim kuran Hakan Çokelliler, "Çok mutluyum. Kızımız dünyaya geldi. İnşallah Aygün de sağlığına kavuşur. Kızımıza önümüzdeki günlerde isim vereceğiz. Eşim önceden 'Sedanur' diyordu" dedi.

Hakan Çokelliler, daha önce de bir bebeklerinin erken doğum nedeniyle üç günlükken öldüğünü, eşinin de hastanede fotoğrafının çekilmesini istemediğini vurguladı.
Yayın tarihi: 28.05.2002
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.