Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Fazla veri hasta ediyor

Fazla veri hasta ediyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, veri fazlalığının, insanların bağışıklık sistemini zayıflatarak hasta ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Kaya yaptığı açıklamada, beyine fazla yüklenme nedeniyle insan vücudunda, "hazımsızlık, kalp rahatsızlığı ve hiper tansiyon" gibi hastalıkların meydana gelebildiğini belirterek, aşırı bilgi yükünün, nefret ve iş veriminin tehlikeye düşmesine yol açtığını kaydetti.

İnsan beyninin ve yeteneklerinin sınırlarının zorlanmaması gerektiğini vurgulayan Kaya, tekno-stres ve fazla yüklenme problemlerinin sadece teknolojiyle değil, insanların psikolojisiyle deilişkisi bulunduğunu ifade etti. Kaya, veri bombardımanın vücutta olumsuz etki yapmasında, teknolojilerin fazla veya yanlış kullanımı ile bilgilerin etkin olmayan sunumunun önemli rol oynadığını belirterek, şöyle konuştu:

"İnternet, birçok bilgiyle doludur, ancak insanlar buradan ya tamaradıklarını bulamamakta veya çok fazla bulmaktan şikayet etmektedir. Buna çözüm arayan bilim adamları fazla bilginin, kullanıcılar üzerindeki etkilerini yok etme yollarını araştırıyor. Veri fazlalığı, insanların bağışıklık sistemini zayıflatır, uykusunu kaçırır, konsantresini bozar, hasta eder hale geldi. Buna psikologlar tarafından bilgi yorgunluğu sendromu adı verilmektedir."

Olayların hızlı akışının insanları bir noktaya kadar motive ettiğini, ancak kritik seviye geçildiğinde, analiz gücünün kırılıp beynin felce uğradığını anlatan Kaya, küreselleşen dünyada, "internet" gibi bilgi teknolojileri ve kitlesel iletişim araçlarınınmodern hayatın değişmesinde önemli rol oynadığını bildirdi.

Kaya, gelecek 10 yılda bilgi kaynağı olan internet ve diğer kitlesel iletişim araçlarının kullanımının yeniden düzenlenmesinin gündeme geleceğini savunarak, bilgi teknolojilerinin yeni olmasından dolayı doğru kullanma dozlarının iyi ayarlanması gerektiğininin son derece önemli olduğunu söyledi. Dozun iyi ayarlanmaması durumunda, aşırı bilgi yüklenmesi ve teknolojinin kötüye kullanımının bir sorun olmaya devam edeceğini vurgulayan Kaya, "Gerçekten istenilen bilgiyi hedeflenmeli, tv seyretme, radyo dinleme ve internete girme süreleri belirlenmeli, her teknolojinin kullanılıması yerine verimliler tercih edilmelidir" diye konuştu.
379
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.