Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Fazla samimi olmayalım, ayrılırız

Fazla samimi olmayalım, ayrılırız

Evliliklerde mesafeli olmak kadar aşırı samimiyet de krize neden oluyor. Hobiler için biraz mesafe en ideali. Birlikteliklerin vazgeçilmez sosu tartışmalarda ise, akıl okuma yerine karşınızdakini dinlemeye çalışın.

Aynı evin içinde mesafeli olmak eşleri sıkıntıya sokabildiği gibi, aşırı yakınlaşma da benzer biçimde mutsuzluğa yol açabiliyor.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü.) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Levent, aileyi oluşturan bireylerin ruhsal yapıları, davranış biçimleri, yetişme tarzları, çevreleri ve beklentilerindeki farklılıkların aile içindeki sorunların en önemli nedenlerini oluşturduğunu söyledi.

HOBİLER İÇİN BİRAZ MESAFE

Levent, eşler arasındaki tartışmaları tırmandıran en önemli etkenin birbirleri arasındaki mesafeyi iyi dengeleyememekten kaynaklandığını ifade ederek, yapılan aile araştırmalarının, en sağılklı ailelerde uzaklık ve yakınlık kavramlarının bir denge içinde olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Mesafe ayarını iyi kuran ailelelerde, eşlerin zaman zaman kendi hobileriyle ilgilenmek ve arkadaşlarıyla görüşmek gibi alışkanlıklarının bulunduğunu ve böylece daha mutlu olduklarını ifade eden Levent, orta derecede sağlıklı ailelerde ise mesafenin geleneksel cinsiyet rolleriyle ayarlandığını bildirdi.

Levent, "Cinsiyetin getirdiği rollerdeki keskin farklar zaten bir anlamda eşler arasındaki mesafeyi belirliyor. Örneğin, daha duygusal davranarak yakınlığın sigortası olurken, erkek daha ciddi durup mesafeyi güvence altına alıyor" dedi.

YAKINLAŞMA KORKUSU

Levent, çeşitli nedenlerle yakınlaşma korkusu olan iki insan birbirine çok yaklaştığında ise bu kez kavgaların mesafe ayarının sigortası durumuna geçtiğini, ancak kavganın ya da tartışmaların da haklı çıkmak için değil çözüm bulmaya yönelik olması gerektiğini anlattı.

Tartışmanın uygun ve belki de en vazgeçilmez bir araç olduğuna dikkati çeken Levent, bundan kaçınıldığında tartışmanın yerini "akıl okumanın" aldığını bunun ise daha vahim sonuçlara yol açtığını savundu.

AKIL OKUMA YERİNDE TARTIŞIN

Levent, şunları kaydetti:

"Çiftler, (nasılsa birşey değişmiyor) düşüncesiyle ya tartışmaz ya da tartışınca uzlaşamaz. Genellikle herkes kendi söylemek istediğini söyler, ancak karşı tarafı gerçekten dinlemez. Hiç tartışmayan çiftler için ise evlilik çekilmez bir hal alır.

Tartışmayıp akıl okumayı tercih eden çiftler kendi kendilerine konuşur. Örneğin; kadın (artık bana hiç dokunmuyor, muhtemelen beni sevmiyor, acaba bir başkası mı var?), erkek ise (dokunursam beni reddedecek, ben en iyisi reddedilmektense televizyon seyredeyim) diye akıl okur.

Böylece kötü bir alışkanlık olan akıl okuma yanılgılar ve çözümsüzlüğe neden olur."
611
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.