Magazin

Fazla kilo kansere davetiye çıkarıyor

Fazla kilo kansere davetiye çıkarıyor

Şişmanlığın kanser riskini iki kat artırdığını belirten uzmanlar uyarıyor Aldığınız yağlar günlük toplam kalorinin yüzde 30'unu geçmesin.

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Prof.Dr.Murat Tuncer, şişmanladıkça kanser riskinde iki kat artış görüldüğüne dikkat çekti. Kadınlarda görülen tümörlerin yüzde 50'sinin, erkeklerde ise yüzde 30'unun beslenmeye bağlı olduğunu belirten Tuncer, "Aldığınız yağlar günlük toplam kalorinin yüzde 30'unu geçmesin" uyarısında bulundu. Fast food yiyecekler de kalın bağırsak kanserine yol açıyor.

Kırmızı et riskli
Doymuş yağ fazlasının göğüs, rahim ağzı, yumurtalık ve bağırsak kanserlerine yol açtığını belirten Tuncer, "Doymuş yağlar günlük toplam kalorinin yüzde 20'sini geçmemeli" dedi. Aşırı proteinin meme, rahim, bağırsak, pankreas ve böbrek tümörlerinin gelişimini kolaylaştıracağını bildiren Tuncer, "Sürekli kırmızı et yiyenlerin kanser olma riski, ayda bir kez kırmızı et yiyenlere göre 2.5 kat fazladır" diye konuştu.

Vitamin dopingi
• Lahana, brokoli, salatalık, maydanoz, biberiye, soya fasulyesi gibi sebzeler kansere karşı koruyucudur.
• C vitamini, E vitamini, betakatoren, selenyum, çinko gibi antioksidanlar sağlığı olumlu etkiler.
• Kalsiyum bağırsak kanserinden korur.
• Posalilifli besinler kansere karşı koruyucudur.
• Günde 35 dakika düzenli egzersiz kanser riskini azaltır.
Yayın tarihi: 30.03.2003
322
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.