Magazin

Fazla ilgi ağrıları artırıyor

Fazla ilgi ağrıları artırıyor

Kronik ağrısı olan kişilerin eşlerinin fazla ilgi göstermesinin, hastanın ağrılarını artırdığı ortaya çıktı.

Almanya`daki Heidelberg Üniversitesi`nde görevli nöropsikolog Prof. Dr. Herta Flor ve ekibi, eşlerin, ağrı durumunda birbirlerine nasıl davrandığını ve bunun ağrıya olan etkisini incelediler.

Araştırmada, kronik sırt ağrısı çeken 20 hastanın parmak ve sırtına ağrıya neden olacak uyarılarda bulunulduktan sonra, beyin aktiviteleri elektroensefalografi (EEG) yardımıyla gözlemlendi. Hastaların yarısının, sırtları ağrıdığında masaj ya da yapan kaygılı eşlere sahip olduğunu belirten Flor, diğer 10 eşin ağrılara fazla ilgi göstermediğini kaydetti.

Araştırma sonucunda, eşleri kaygılı olan hastaların beyinlerinde diğerlerine göre üç kat daha fazla aktivite gözlemlendiğini söyleyen Flor, bu durumun hastanın kontrolü dahilinde olmadığını ifade etti.

Flor, her ağrıda eşinden olumlu tepki gören hastanın beyninin bunu kaydettiğini ve zaman içinde olumlu tepki nedeniyle hastanın ağrıyı daha fazla hissetmesini sağladığını belirtti.
Yayın tarihi: 26.11.2002
309
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.