Magazin

Fazla diş macunu diş etini eritiyor

Fazla diş macunu diş etini eritiyor

Uzmanlar, ağız ve diş sağlığı için su ve diş fırçasının yeterli olduğunu belirterek, aşırı diş macunu kullanımının diş etlerini erittiği uyarısında bulunuyor.

Dr. Nazmi Selim, ANKA'ya yaptığı açıklamada, diş fırçalamanın belli bir tekniği olduğunu, bu kurallara uyulmaması durumunda diş etlerinin aşındığını kaydetti.

Selim, "Diş fırçalarken fırçayı fazla bastırmayacağız. Sağlıklı diş etlerinde sert fırça kullanacağız, kanayan dişetlerinde ise yumuşak fırçayı tercih edeceğiz" diye konuştu.

Selim, diş fırçalarken kan dolaşımını sağlamak için diş etine de fırçayla masaj yapılmasını önerdi. Fazla diş macunu kullanımının diş etlerine zarar verdiğini vurgulayan Selim, "Diş macunu çok kullanılmamalı. Su ve fırça yeterli. Fazla macun kullanımı diş etlerini eritiyor" uyarısında bulundu.

İnsan vücudunda en fazla mikrobun bulunduğu organlardan birinin ağız olduğunu belirten Selim, ağız bakımının yapılmaması durumunda vücuttaki mikrop dengesinin bozulduğunu, diğer organların zarar gördüğünü, kana karışan mikropların kalp, böbrek ve beyni olumsuz yönde etkilediğini bildirdi.

Selim, "Sosyal ve kültürel en büyük alışkanlıklarımızdan biri diş fırçalama olmalıdır" dedi. Dr. Selim, günde üç kez yerine her yemekten sonra dişlerin fırçalanması gerektiğine dikkat çekti.
(ANKA)
Yayın tarihi: 09.01.2003
329
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.