Magazin

Fazıl Say'ın sözlerine büyük tepki

Fazıl Say'ın sözlerine büyük tepki

İki yıl önce 'Arabesk yavşaklıktır' çıkışıyla gündeme gelen ünlü piyanist Fazıl Say, bu kez ifadesini sertleştirdi ve ‘Arabeski sevmek vatan hainliğidir’ sözleriyle dikkatleri üzerine çekti.

Say’ın sözlerine en büyük tepkiyi Ferdi Tayfur gösterdi. Tayfur, “Fazıl Say iyi bir müzisyen, kendisini severim ama fikirlerini kendisine saklasa daha iyi olur. Fazıl çok kötü şeyler konuşuyor. Bu ülkeyi en çok sevenler arabeskçilerdir. Arabeskçiler en büyük milliyetçilerdir. Biz bu ülkenin insanlarının isyanını, acısını, fakirliğini anlatıyoruz. Nasıl vatan haini oluyormuşuz?” dedi.

‘Önce insan olmalı’
Çektiği filmler ve yaptığı albümlerle birçok kişinin evine ekmek götürmesine vesile olduğunu hatırlatan Tayfur, “Sanırım Fazıl’ın burjuva, burnundan kıl aldırmayan dinleyicileri var. Arabeskçileri dinleyenleri de insan yerine koyması gerek. Benim babamı 6 yaşımdayken öldürdüler. Ben gözüyaşlı bir annenin dizinin dibinde büyüdüm. Bu sözler kanıma dokunuyor. Gözyaşlarıyla yıkanan yüz, dünyanın en temiz yüzüdür” diye konuştu. Hakkı Bulut ise “Kendisi çok büyük bir sanatçı gibi göstermek için milleti abondone etmeye çalışıyor. Sezen Aksu, Müslüm Gürses ve Orhan Gencebay arabesk söylüyor, yani herkes vatan haini mi?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

‘Ninniyi klasik mi dinledi’
Fazıl Say’ın açıklamalarına Adnan Şenses’ten çok sert bir yorum geldi. Şenses “Kulağa gelen güzel müzik dinlenir. Bunun arabeski klasiği yok. Vatan hainliği diye bir şeyi kabul etmiyorum. Fazıl Say’a annesi ninniyi klasik olarak mı söyledi? Boyundan büyük işlere kalkışma” yanıtını verdi. Nihat Doğan, “Fazıl Say abartılıyor. O da benim, senin gibi bir vatandaş” derken Yılmaz Morgül ise “İnsanlar istediği müziği sever, Never Fazıl Say never” yorumunu yaptı.

Yayın tarihi: 15.11.2012
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.