Magazin

Fazıl Say'ı eşi ikna etti

Fazıl Say'ı eşi ikna etti

Fazıl Say, Sivas katliamında yaşamını yitiren şair Metin Altıok için bir oratoryo yazdı. Acımasız olaydan görüntüler eşliğinde sahnelenecek olan oratoryo, Turizm ve Kültür Bakanı Mumcu'nun karşı çıkması üzerine krize girdi. Konser katiam görüntüleri olmadan gerçekleştirildi.

Fazıl Say'ın eşi Gülyar Say'ın ikna etmesi sonucu oratoryoyu görüntüsüz seslendirdiği öğrenildi.

Fazıl Say'ın Uluslararası İstanbul Müzik Festivali kapsamında Açıkhava Tiyatrosu'nda cuma akşamı sahnelenen Metin Altıok Oratoryosu (Ağıtı), uzun ve yoğun bir telefon diplomasisi sayesinde gerçekleşebildi.

İKSV'nin (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) merkezi İstiklál Caddesi'ndeki Louvre Apartmanı'nda öğle saatlerinden itibaren gerilimli saatler yaşandı.

Ankara TBMM Binası, Kültür Bakanlığı ve Fazıl Say'ın Hüsrev Gerede Caddesi'ndeki evinde tartışılan konu aynıydı.

Metin Altıok Oratoryosu'nun sonunda üç dakikalık Sivas Olayları'ndan görüntüler sahnedeki ekrana yansıtılacaktı.

MUMCU'NUN UYARISI
Bu görüntüler konusunda daha önce Kültür ve Turizm Bakanı bir uyarıda bulunmuştu. Hatta çoksesli koronun çekilmesi kararı bile nerdeyse uygulamaya konulacaktı. İKSV Başkanı Şakir Eczacıbaşı, bakandan koroyu çekmemesini isteyince Bakan da bu kararından vazgeçti.

Ancak uygulama konusunda kesin bir sonuca varılmamıştı. Fazıl Say da tam bir sanatçı özgürlüğü anlayışında, asistanına ve kimseye göstermeden, seyircisi için hazırlanıyordu.

Ne var ki, konserin son provası sonunda ölülerin ve Metin Altıok'un komadaki fotoğrafının gösterilmesi herkes için bir sürpriz oldu. Festivalin genel müdürü Görgün Taner, durumu Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı'na söyledi. Gerilim gittikçe arttı.

Önce koroyu çekin, sonra da Eczacıbaşı araya girince çekmeyin diyen Erkan Mumcu ile araya giren Şakir Eczacıbaşı güç durumda kalmışlardı. Çünkü ikisi de projeyi görmemiş, üçüncü şahısların bilgisine göre karara varmışlardı.

Şakir Eczacıbaşı'nı arayan Fazıl Say ise görüntülerin kalmasında ısrar ediyordu.

İşte o andan itibaren Şakir Eczacıbaşı, uzun süre telefonun başında kalacak, hatta o gün konser öncesi Loren Maazel'in yönettiği orkestra konserine bile geç katılacaktı. Çünkü daha saat 19:00'da Oratoryo'nun çalınıp çalınmayacağı belli değildi. Sahne arkasında tartışmalar sürüyor, evetler hayırlar sonuçlanmıyordu.

Şakir Eczacıbaşı'nın konuştuğu Erkan Mumcu, partisine, Başbakana bunu anlatamayacağını söylemişti. Görüntüler çıkarılmalıydı.

Artık Şakir Eczacıbaşı'nın müracaat edeceği tek merci kalmıştı, o da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dı, Başbakan da görüntü işinin halledilmesini istemişti.

Şakir Eczacıbaşı'nın tek seçeneği kalmıştı, aradan çekilip Metin Altıok Oratoryosu'nun gösterisinin iptal edilmesini önleyemeyecekti.

Anlaşılmıştı ki devlet kendi elemanlarıyla, kendi korosuyla, katılmadığı bir görüşün propagandasını yapmak istemiyordu. Gerekçe, eski defterlerin, olayların yeniden canlanmasının toplumsal barışı bozacağıydı.

Fazıl Say'ın bir sanatçı özgürlüğü içinde, birtakım gerekçeleri düşünmesi beklenemezdi.

Ayrıca Fazıl Say'ın Metin Altıok'a babası dolayısıyla da ayrı bir sevgisi vardı.

''O korkunç Madımak trajedisinin kurbanlarından biri olan bu soylu şair, babamın en yakın dostlarındandı. İlkokula yeni başladığım yıllarda, Altıoklar'ın Ankara Kavaklıdere'deki evine birkaç kez gittiğimi hatırlıyorum.''

Çocuk belleğinde kalan bir yüzün yok olması, sanatçıyı elbette çok etkilemişti.

GÜLYAR SAY DEVREDE
Şakir Eczaıcıbaşı'nın bu parçaların çıkarılması konusunda görüşeceği tek kişi kalmıştı, o da Fazıl Say'ın eşi Gülyar Say'dı.

Gülyar Say, Fazıl Say'ı ikna etmeğe çalışacağını, daha sonra kendisini arayacağını söyledi. Say'n eşine üç duyarlığı bağdaştırmak düşmüştü:

Devletin, sanatçının, Vakfın duyarlığı.

Kırk beş dakika sonra Gülyar Say, Şakir Eczıcıbaşı'nı aradı, parçaların çıkarılmasını Fazıl Say'ın kabul ettiğini bildirdi.

Oratoryonun seslendirilmesini sağlayan insan Gülyar Say'dı. İşte bir oratoryonun seslendirilmesinin öyküsü bu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 06.07.2003
734
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.