Magazin

Fast-food da imana geldi!

Fast-food da imana geldi!

Yabancı atıştırma sektörü, yerli pazarda tutunabilmek için ürünlerine pastırmalı, ayranlı, baklavalı Ramazan mönüsü ekledi.

Yabancı fast-food sektörünün yerli pazarlarda tutunma yolundaki çırpınışına Ramazan'da yeni ve daha ilginç boyutlar eklendi. Batı dünyasından, özellikle ABD merkezli olarak dünyaya yayılan, yerkürenin her köşesine nüfuz eden fast-food şirketleri, taşıyıcısı oldukları 'kültür'ün giderek 'yerleşikleşmesi' karşısında, hayli zamandır neye uğradıklarını zaten şaşırmış haldeydiler. Fast-food kültürünün Türkiye'deki yayılımı da 'yerli damak zevki'ne hitap eden döner, lahmacun, kokoreç, gözleme gibi ürünlerin 'fast-food'laşmasına yol açtı. Bu nedenle McDonald's, Burger King, Pizza Hut gibi yabancı patentli fast-food restoranları ticari açıdan zorlu bir mecraya epeydir girmişlerdi. Bunun sonucu olarak 'kebap' fast-food'laşırken, 'burger'in de alaturkalaşması kaçınılmaz olmaktaydı.

Gavur mahallesinde hurma
Aslında McDonald's ve diğer zincir fast-food restoranları bu yolda zaten bir hayli mesafe kat etmişlerdi. Hamburgerin yanına Türkiye'de ayranın, Hindistan'da ise vejeteryan köftenin eklenmesi, bunun ilk sinyalleriydi. Gelişmeler, söz konusu sektörün kendi damgasını vurarak küreselleştirmeye çalıştığı dünyayı 'kültürel zapturapt' altında tutmakta giderek zorlandığına işaret etmekteydi. Artık birer marka haline gelmiş bu zincir restoranların 'Batı-dışı' dünyada tutunma yolundaki bu çırpınışlarının en son örnekleri ise şimdi Ramazan münasebetiyle gözler önünde.

Ramazan'ın bu topraklarda artık McDonald's'dan Burger King'e ve Pizza Hut'a kadar her yere uğradığını düşündüren bir tablo bu. Eskilerin 'Müslüman mahallesinde salyangoz satmak' deyişine de rahmet okutucak bir durum aynı zamanda. Şimdi, 'Gavur mahallesinde hurma satmak' geçerli! Çünkü söz konusu restoranlar Ramazan'ın dini olduğu kadar ticari olarak da hareketlendirdiği büyük şehirlerde daha da tenhalaşan salonlarını doldurmak için 'ulvi' bir gayret içindeler.

Ramazan mönüsü
Pizza Hut, Ramazan münasebetiyle sınırsız pizza veriyor 4 milyon 950 bin liraya. McDonald's, iftarın başlamasında 19.30'a kadar mönü alana Koska Helva 'ikram' ediyor. Burger King ise bu yolda daha da ileri gitmiş durumda. 6 milyon 950 bin liraya sunulan 'Ramazan Mönüsü'nde şunlar yer alıyor: Pastırmalı Sultan Burger, küçük boy patates, küçük boy kola ve Güllüoğlu'dan cevizli baklava...
(Popüler Kültür)
Yayın tarihi: 09.11.2003
502
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.