Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Fast-food, çocukları obez yapıyor

Fast-food, çocukları obez yapıyor

Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde Uzman Diyetisyen olarak görev yapan Hülya Eren, pizza, hamburger, et döneri gibi fast food yiyeceklerin damar tıkanıklığına yol açan yağlar barındırdığını söyledi. Eren, bu yiyeceklerin obeziteye yol açtığını, bu tür yiyeceklerle beslenen çocukların gelecekte kalp hastalığına yakalanma riskinin çok yüksek olduğunu açıkladı.

Obezite hastalığına yakalanan çocukların sayısında son yıllarda çok büyük bir artış olduğunu belirten Dr. Eren, "Aşırı yağlı, kızarmış ve besin değeri düşük bu yiyecekler çocuklarda obezite hastalığına yol açıyor. Son yıllarda obezite hastalığı nedeniyle hastaneye getirilen çocuk sayısında büyük bir artış gözleniyor. Aileler, çocuklarını bu tür yiyeceklerden uzak tutmalı ve dengeli beslenme kurallarına uymalı. 10 yaşından itibaren çocuklarda damar tıkanıklığı sorunları başlar. Bu tür yiyecekleri yiyeyerek büyüyen çocukların gelecekte kalp hastalığına yakalanma riski çok yüksek" dedi.

Bilgisayar ve televizyonun da çocuklarda hareket yeteneğini azalttığını belirten Hülya Eren, "Bilgisayar ve televizyon başında vakit geçiren çocuklar hareket yeteneğini kaybederek kilo sorunu yaşıyor. Ailelerin çocuklarını yetenekleri doğrultusunda bir spor dalına yöneltmeleri gerekiyor" diye konuştu.
(DHA)
479
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.