Magazin

Fast food bir yönetmeni yedi, bitirdi

Fast food bir yönetmeni yedi, bitirdi

Belgesel için bir ay boyunca üç öğün yalnız Fast food'la beslenenen bir yönetmen depresyona girdi ve karaciğeri iflasın eşiğine geldi. İşte fast food'un insan sağlığı üzerindeki etkisini anlatan belgeselden sonuçlar.

Yönetmen Morgan Spurlock, 'bir ay boyunca üç ögün yalnız McDonald's yenirse ne olur' sorusunun cevabını bulmak için kendisini denek olarak kullandı. 20 eyalette birçok değişik McDonald's lokanta zincirine giderek üç doktor ve kamera eşliğinde, üç öğün hamburger yemeye başladı.

Spurlock, McDonald's'lı ilk günlerini şöyle anlatıyor: "İlk hafta iyiydi ancak dokuzuncu gün depresyona girdim. Kendimi çok fazla yorgun hissediyordum. Seks arzumu yitirdim."

Vücudu çöktü
Günler geçtikçe Spurlock'ın vücudunda ortaya çıkan etkiler, doktorları bile şaşırttı. "21. gün, gece yarısı göğüs ağrısıyla uyandım. Nefes alamıyordum. Bana eşlik eden doktorları çağırdım. Bana bu beslenmeye son vermem gerektiğini, sonucun kendilerini korkuttuğunu söylediler. Kız arkadaşım ise bana, 'Lütfen yeter artık' dedi."

Israrla devam etti
Ancak Spurluck fast food deneyine devam etti. 12 kilo alan yönetmenin yüzünde benekler oluştu, midesi şişti. Vücudu kabul etmediği için yediği hamburgerleri kusmaya başladı, baş ağrıları tam bir eziyet haline geldi. Karaciğeri iflasın eşiğindeydi. Kolesterol seviyesi ise 165'ten 230'a çıkmıştı.

Amacı mesaj vermek
2004 Sundance Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü alan Spurlock, bir ay sonunda sağlığını yitirdi ancak belgeselini de tamamladı. O günden bu yana McDoland's lafına bile duymak istemeyen yönetmen herkesi sağlıklı beslenmeleri konusunda uyarıyor.

Sağlıksız besleniyoruz
Aksi taktirde ne olacakları göstermek için herkesi belgeselini izlemeye davet ediyor: "Sağlıksız bir hayat sürdüğümüz için, çocuklarımıza doğru beslenme konusunda model olamıyoruz. Kaldı ki çocuklara okullarda verilen yiyecekler de inanılmaz sağlıksız. Umarım bu filmle beslenme alışkanlıklarımızı değiştirme yönünde adım atarız."

Belgesel ödül aldı
Bir ay boyunca fast food yiyen Spurluck, 12 kilo aldı Fast food olarak nitelendirilen ayaküstü atıştırmanın zararlarını anlatan ödüllü belgesel 'Super Size Me', Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da gösterime girdi.
Yayın tarihi: 01.06.2004
545
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.