Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Fantastik Dörtlü ve bir kötü adam

Fantastik Dörtlü ve bir kötü adam

Stan Lee'nin aynı adlı ünlü çizgi romanından uyarlanan 'Fantastik Dörtlü', Türkiye'de 12 Ağustos'ta gösterime girecek. Filmin oyuncu kadrosu çocukluktan 'Fantastik Dörtlü' hastası.

Fantastik Dörtlü'den görüntüler için sağ taraftaki Foto Galeri'yi tıklayınız!

Mucit, astronot bilim adamı Dr. Reed Richards'ın hayali gerçekleşmek üzereydi. Kozmik bir fırtınanın merkezine yapılacak bir uzay yolculuğuna önayak olmuştu.

İnsanın genetik kodlarını çözümlemekte birçok gizli kalmış soru işaretini aydınlatacağını düşünüyordu. Derin devlet, projenin bütçesini iptal ettiğinde Dr. Reed'in tüm hayalleri neredeyse suya düşecekti. Fakat Reed'in kolej arkadaşı olan zengin sanayici Victor Von Doom'un yardımı imdadına yetişecekti. Dr. Reed'in ekibi; astronot Ben Grimm, Sue Storm, Sue'nun erkek kardeşi pilot Johnny Storm hayatları için bu özel yolculuğa çıkacaktı.

Görevleri sorunsuz geçmekteydi, ta ki Reed yaklaşan fırtınanın süratini yanlış hesapladığını anlayana dek. Uzay istasyonu türbülasyon tarafından yutulduğunda tüm ekibin DNA'ları zarar gördü. Dünyaya döndüklerinde vücutları garip tepkiler vermeye başladı.

Reed artık vücudunu istediği şekle sokabilecek yeteneğe sahip olmuştu. Ona Bay Fantastic ismini verdiler. Artık görünmez olabilen Sue'ya ise Görünmez adı verildi. İstediği zaman vücudunu bir alev topu haline getirip uçabilmen Johnny ise Alev Adam oldu.

Ben'in değişimi ise en korkunç olanıydı. Turuncu renkli taştan oluşmuş güçlü bir yaratık haline dönüşmüştü ve o artık 'Şey'di. Birlikte güçlerini birleştirerek Dr. Doom'un New York'lulara karşı gerçekleştireceği kötü niyetli saldırılarını önlemeye koyuldular.

44 yıl sonra sinemada
Yukarıdaki hikâyeyi çizgi roman meraklıları çok yakından tanıyor. Efsanevi çizer Stan Lee 44 yıl önce 'Fantastik Dörtlü'yü yarattığından beri bu dört kahramanın maceraları dünyanın dört bir yanında büyük ilgiyle okundu. Romanın çizgi film versiyonları da büyük ilgi gördü. 'Fantastik Dörtlü' Hollywood'un gözünden de kaçmadı. Ve hikâye, oyuncusundan senaristine kadar çoğu çocukluğunda çizgi romandan etkilenmiş bir ekip tarafından sinemaya uyarlandı.

Tim Story'nin yönetmenliğini üstlendiği 'Fantastik Dörtlü' filminin oyuncu kadrosu da göz alıcı. Filmde Bay Fantastik'i Ioan Gruffudd, Görünmez Kadın'ı Jessica Alba, Şey'i Michael Chiklis, Alev Adam'ı Chris Evans, kötü adam Dr. Doom'u ise 'Nip/Tuck' dizisinin yıldızı Julian McMahon canlandırıyor. ABD'de 8 Temmuz'da vizyona giren film, 150 milyon dolara yaklaşan hasılatıyla hâlâ box-office'in ilk sıralarında geziniyor. Amerikan Cinecom internet sitesi, Türkiye'de 12 Ağustos'ta gösterime girecek 'Fantastik Dörtlü'nün dört kahramanı ile kötü adamını bir araya getirdi...

Çocukken 'Fantastik Dörtlü'yü okur muydunuz?
 • Michael Chiklis: 'Fantastik Dörtlü'nün hayranıydım. 12 yaşımda bunu ve başka çizgi romanları keşfettim. Hepsini çok sevmiştim, en çok da 'Şey'i.

 • Julian McMahon: Beş yaşındayken ailemden gizli gizli televizyon izlerdim ve 'Fantastik Dörtlü', izlemeyi en çok sevdiğim üç çizgi filmden biriydi. 12 yaşımda ise çizgi romanlarını okumaya başladım.

 • Ioan Gruffudd: Çocukken 'Star Wars' resimlerini koleksiyon yapardım. Onları hâlâ tavan arasında saklarım. Bir süper kahramanı oynamayı düşünmek benim için heyecan vericiydi ve bu düş gerçekleşti.


 • 'Şey'in kostümünü giymekten bahseder misin?
 • Chiklis: Kostümden konuşurken kendimi hep grubun şikâyetçisi gibi hissediyorum. Bu benim için korkunç bir şeydi. İlk gün kostümü giymek beş buçuk saat sürdü. Ağzınızda, burnunuzda ve vücudunuzun her yerinde yapıştırıcı olması çok zordu. Zamanla baş etmeyi öğrendim. Saatlerce aynanın karşısına geçip bu farklı insanı tanımaya çalıştım.


 • Devam filminde kostümlerde nasıl bir değişiklik olsun isterdiniz?
 • Chiklis: Fermuarlar! Fermuarlar erkekler için önemlidir. Tuvalette onlara ihtiyacımız var. Yeni filmde kostümlerde bu gibi şeyler düzeltilecek. Çünkü bu karakterlerin dış görünüşlerini ve konforlarını da etkiliyor.
  Jessica, sen 21. yüzyılın en çok 'oy toplayan' fantastik kadın kahramanlarından birisin. Tüm genç kızlar gözlerini sana dikmiş durumda...

 • Jessica Alba: İşte bu yüzden Sue Storm'u oynamayı çok istedim. Bence genç bir kadın için çok çok iyi bir model. Elinde çok büyük bir güç var. Bu güçle insanları koruyor. Bir yandan da son derece 'kadın' gibi davranıyor. Kaba veya erkeksi hareket etmiyor. Sebepsiz kimseyi incitmiyor. Ve yardım ederken bile bir 'lady' gibi davranması bence çok güzel.


 • 'Fantastic Four' kariyerinizi sizce nasıl etkiler?
 • Gruffudd: Son yedi yıldır oynadığım Horatio Hornblower karakteriyle ünlendim. Ama adımı Bay Fantastic olarak duyurmaktan da çok memnunum.

 • Chiklis: Bir daha böyle bir rolde oynamayacağım için herhangi bir korkum yok.
  Jessica filmde canlandırdığın karakter gibi görünmez olmak ister miydin?

 • Alba: Setlerde en genç oyuncu her zaman ben olurum. Çünkü oyunculuğa 12 yaşında başladım. Sinema biraz erkeklerin hâkim olduğu bir sektör. Bazen aralarında genç bir kız olarak çoğu kez görünmez olmak istemişimdir. Gerçekten görünmez hissetmemem için James Cameron bana çok yardımcı olmuştur.


 • Canlandırdığınız karakteri tanımlayan özel güce sahip olsaydınız ne yapardınız?
 • Alba: Dürüst olmak gerekirse ben her zaman geç kalan biriyimdir ve zamanı durdurmak isterdim. Bu, benim gerçek karakterimin bir özelliği.

 • McMahon: Her zaman uçmak istedim. Yalnız seyahatle ilgili sorunlardan hep nefret ettim. Bagajları çek etme ve bunun gibi zımbırtıları ortadan kaldırırdım.

 • Chiklis: Çok geveze bir insanım. Tüm dünyayı uyutmaya yetecek kadar konuşma yeteneğim olurdu.

 • Gruffudd: Sabır için yeterli bir güç var mı bilmiyorum. Bir de kabalık ve çokbilmişlikle ilgili bir güç olsaydı.

 • Chris Evans: Aklıma çok eğlenceli şeyler gelmiyor. Geleceği görmek isterdim.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 02.08.2005
  492
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.