Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eyvah ormanı tırtıllar bastı

Eyvah ormanı tırtıllar bastı

Kemerburgaz'da 500 hektarlık ormanlık arazi tırtıl baskınına uğradı. Orman müdürlüğü tırtılla bazı kuş türlerini çoğaltarak mücadele edecek.

Kemerburgaz'da yaklaşık 500 hektarlık ormanlık arazi, tırtıl baskınına uğradı. Meşe ağaçlarının yapraklarını kemiren 'meşe sünger
örücüsü' olarak adlandırılan tırtıllar ormanı istila ederken, Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri çaresiz kaldı. Tırtılların önlem alınmaması halinde gelecek yıldan itibaren Belgrat ve Fatih ormanlarına yayılacağı belirtildi.

Tırtıl istilası, iki hafta önce İhsaniye ile Tayakadın köyleri arasında kalan ormanlık bölgede başladı. Otoyol kenarındaki meşe ağaçlarına dadanan 'meşe sünger örücüleri', kısa sürede Işıklar, Akpınar ve İmrahor köylerini çevreleyen, 500 hektarlık bir araziye yayıldı. Başta meşe olmak üzere, gürgen ve armut ağaçlarının yapraklarını kemiren tırtıllar, bölgede kış görüntüsü yaratırken, ağaçlar yangın sonrasında olduğu gibi adeta kurudu.

İstilayı ilk fark edenlerden biri de bölgeye fotoğraf çekmek için giden Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) gönüllüleri oldu. Gönüllülerden Aydın Atıcı önlem alınmadığı takdirde gelecek yıl Trakya, Belgrat ve Fatih ormanlarının da risk altına girebileceğini söyledi.

Kurumun Kuş Gözlem Grubu'ndan Selçuk Armağan da istilanın kuş türlerinin azalmasına bağlı olarak ortaya çıktığını vurgulayarak, "İlaçlama, azalan kuş ve böcek türlerini tamamen yok edebilir" uyarısında bulundu. Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi, 'meşe sünger örücüsü' adlı tırtılın
ekolojik dengenin bozulması yüzünden görüldüğünü ifade etti. Ay sonunda müdahale çalışmalarına başlayacaklarını anlatan Çebi, "Tırtıllara karşı 'ağaçkakan ve baştankara' adlı kuşların popülasyonunu artıracağız.

Orman içlerinde kuş yuvaları kuracağız. Ekimde ise kimi böcek türlerini çoğaltacağız. Esas müdahaleyi gelecek yıl yapacağız. Gelecek yıl bu sorun ortadan kalkacaktır" diye konuştu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.06.2004
551
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.