Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eyvah çocuğu var!

Eyvah çocuğu var!

Annelerinin 'Ya başına bir şey gelirse' takıntısı miniklerin psikolojisini bozuyor. Kadınların üçte ikisi, yürürken çocuklarının elini bırakmıyor.

Modern hayat, anneleri giderek daha evhamlı yapıyor. Annelerin çocuklarının sağlıklarına çok önem vermeleri, onlar için endişelenmeleri, doğal bir güdü olabilir, ancak uzmanlar sürekli çocukları için endişelenen annelerin takıntılı olduğu görüşünde.

Yabancı korkusu
Britanya'da yayımlanan bir dergi, beş yaşından küçük çocuğu olan 1000 üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre kadınların yüzde 88'i yabancılardan gelecek tehlikelerden korkuyor. Kadınların üçte ikisi yolda yürürken asla çocuklarının elini bırakmadıklarını belirtirken, yüzde 63'ü ancak kendileri yanlarındayken çocuklarının yabancılarla konuşmalarına izin verdiklerini söyledi. Annelerin uykularını kaçıran diğer konu ufaklıkların hastalanması; yüzde 57'si sürekli, çocuklarının hastalanmasından endişe ediyor.

Çocuğun boğazına bir şey kaçması, yanması veya merdivenlerden aşağıya yuvarlanması, annelerin başlıca korkuları arasında. Her dört kadından biri, çocuklarını üç ayda bir doktora kontrola götürüyor. Ayrıca kadınların yüzde 25'i çocuklarının yeterince hareket etmediğini, beşte biri ise çocuklarının sağlıksız beslendiğini düşünüyor. Araştırma ekibinden Julia Goodwin, "Giderek daha endişeli insanlar haline geliyoruz. Çünkü o kadar çok çelişkili bilgi ediniyoruz ki, hangisi doğru hangisi yanlış, kimse bilmiyor" diyor.

Anneliğin keyfi kaçıyor
Sürekli çocuklar için endişe duyan, endişe duymaktan çocuklarla birlikte olmaktan zevk alamayan annelerin takıntılı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bunun çocukların psikolojisini de olumsuz etkilediğini belirtiyor.
(Radikal)
433
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.