Magazin

Eyvah Barbie lezbiyen oldu

Eyvah Barbie lezbiyen oldu

Dünyanın en çok satan oyuncaklarından Barbie bebeklerin, ressam Karin Schwarz tarafından lezbiyen olarak resmedilmesi, üretici firma Mattel'i ayağa kaldırdı.

Ananova adlı İnternet sitesinin haberine göre, Brezilyalı ressam Karin Schwarz, 'Bad Girls' (Kötü Kızlar) adlı kişisel sergisinde, Barbie'yi hemcinsleriyle cinsel içerikli ilişki yaşayabilen 'lezbiyen' kimliğiyle resmedince, Barbie bebeklerin üreticisi ve isim hakkı sahibi ABD'li Mattel firması, sanatçıyı dava edeceğini duyurdu.

Mattel yetkilileri, Schwarz'a, 'Barbie'yi uygunsuz durumda gösteren resimlerin yer aldığı sergiyi 24 saat içinde kapatmaması durumunda yasal işlemlere başlayacakları' tehdidini savurdu. Sözcüler, 1960'tan beri çocukların sevgilisi olan Barbie'nin 'geleneksel ahlak kurallarına bağlı' bir tip çizdiğini, kendisine ait olmayan kimliğe büründürülerek lezbiyen olarak resmedilmesinin kabul edilemeyeceğini, dava açacaklarını söyledi.

Schwarz ise, "Barbie bikini giydi, göbeğini gösterdi, kocaman göğüslerini sergiledi, hatta sevgilisi oldu. Bugüne kadar Mattel tarafından sömürüldü. Sergimden beni vazgeçiremezler" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 27.08.2006
432
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.