Magazin

Evliysen erkek çocuğun olur!

Evliysen erkek çocuğun olur!

ABD'de 86 bin doğum incelenerek varılan sonuç: Anne-baba birlikte yaşıyorsa daha çok erkek, ayrı yaşıyorsa kız doğuyor!

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, gebelik sırasında anne-babası evli olan ya da birlikte yaşayan çocuklar genellikle erkek oluyor.

Gelişmiş ülkelerde son yıllarda daha az erkek çocuk doğması da bunun sonucu olarak gösterildi.
ABD Ekonomi Araştırmaları Bürosu tarafından 86 bin 436 doğum kaydı incelenerek yürütülen araştırma, gebelik sırasında birlikte yaşayan çiftlerin çocuklarının yüzde 51.5 oranında erkek olduğunu gösterdi.

Uzmanlar rakamlar arasında çok büyük bir fark görülmediğini, ancak istatistikler tüm nüfusa uyarlandığında farkın anlaşıldığını açıkladı.
Bir ailedeki erkek ve kız çocukları inceleyen uzmanlar, gebelik öncesinde birlikte yaşayan çiftlerin çocuklarının cinsiyetinin erkek olma oranının, birlikte yaşamayan çiftlere göre yüzde 14 daha fazla olduğunu duyurdu.

Araştırmacılar bu sonuçların, gelişmiş ülkelerde son 30 yıldır erkek çocuk doğumlarındaki düşüşü açıkladığını da sözlerine ekledi.

Daha önceki araştırmalarda tekeşli ya da sürekli bir ilişkisi bulunmayan kadınların kız çocuk doğurma şansının daha yüksek olabileceği ortaya çıkmıştı. 19. yüzyıla ait kayıtlara bakıldığında da evli olmayan kadınların dünyaya getirdiği bebeklerin çoğunluğunun kız olduğu açıklandı.

Kızlar daha güçlü
Doktorlar erkek embriyonlarının kız embriyonlarına göre daha güçsüz olduğunu, bu yüzden gebelik sırasında daha çok beslenmeye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Araştırmacılar sürekli bir ilişki içinde olan kadınların, embriyonun ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacak durumda olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyleyerek sonuçları bu görüşe bağladı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.10.2004
384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.