Magazin

Evlilikte 10 tehlike sinyali

Evlilikte 10 tehlike sinyali

Uzmanlar, evlilikleri mutsuzluğa sürükleyen 10 tehlike sinyaline dikkat çekiyor.

Evliliğinizde artık sevgi dışı öğeler ön plana çıkıyorsa, cinsellikte belirgin bir azalma varsa, sık sık boşanma kelimelerini sarfediyorsanız ya da evliliğiniz artık hiç neşe vermiyorsa dikkat edin. Uzmanlar, bunları mutsuz bir evliliğin ve sonunda ayrılığın sinyalleri kabul ediyor.

Evli ve mutsuz çiftlerin sayısının giderek arttığını belirten uzmanlar, mutlu ve uyumlu bir evlilik istiyorsanız "Sorunlarınızı çözmek için çaba gösterin" diyor.

Psikiyatrist ve evlilik terapisti Doç. Dr. Armağan Samancı, günümüzde evliliklerin geçmişteki klasik anlamlarının değiştiğini belirtiyor.

İngiltere'de evlenen her iki kişiden birinin on yıl içinde boşandığını belirten Samancı, Türkiye'de boşanma oranının yıllık yüzde 1'in çok altında olduğunu ancak bunun, Türkiye'de evlilikler daha mutlu anlamına gelmediğini aksine mutsuz ama evli çiftlerin sayısının çok olduğuna işaret ettiğini söylüyor.

Tehlike sinyalleri

16-22 yıl evli olan çiftler üzerinde "Evlilik ve Terapisi 2000" adlı bir çalışma yapan Samancı, evliliği tehdit eden 10 sinyali şöyle sıralıyor:

1-Tartışmalarınızda boşanma sözcükleri havada uçuşmaya başlamışsa,

2-Artık evliliğiniz neşe ve canlılık vermiyor hatta tam aksini getiriyorsa,

3-Kendinizi daha güvensiz hissediyorsanız,

4-Kıskançlık ve şüphelerinizde artış varsa,

5-Artık tartışmalarda karşılıklı taviz vermiyorsanız ve tartışmaları kontrol etmeniz güçleşiyorsa,

6-Eşiniz artık size hediye almıyor yada sizi hatırladığını hissettirmiyorsa

7-Sevgi dışı öğeler ön plana çıkıyorsa,

8-Cinsellikte belirgin bir azalma varsa,

9-Evliliğiniz artık hiç neşe vermiyorsa

10-Artık eşiniz dışında bazı erkeklerin çok daha iyi koca olabileceği duygusu yoğunlaşmaya başlamışsa evliliğinizde tehlike çanları çalmaya başlamıştır.

"Her bir maddeyi 1 risk puanı olarak kabul edin ve çıkan puanı 10'la çarpın, çıkan sonuç yüzde cinsinden risk puanınızı verecektir." diyen Samancı, yüzde 50'nin üzerine çıkan durumların, ilişkideki belirgin bir sorun olduğuna işaret ettiğini söylüyor.

Sorunlar nasıl çözülür?

Uzmanlara göre, evlilikte bir dönem sonra yavaş yavaş çiftlerden biri yeniden bireyselliğini yaşamayı istemeye ve aramaya başlıyor. Bu dönemde bireyselliği arama, doğal bir süreç kabul ediliyor.

Duygusal olarak uzaklaşmıyorsanız bunun ilişkinize bir tehdidi yok ancak bazı durumlarda eşinizin ilişkiden kopar düzeyde uzaklaşıp size olan duygusal sorumluluklarından vazgeçmesine engel olunması gerekebiliyor.

Uzmanların, sorunlarını çözmek isteyen evli çiftlere tavsiyeleri şöyle:

*Evliliğinizin ilk yılında ilişkinizin gelişmesine izin verin ve çocuğunuz için gerekli şart ve ortamı hazırlayın.

*Bir iki yıl çocuk sahibi olmayı geciktirmeniz size diğer anlamlarda çok büyük avantajlar sağlayabilir. Kendinizi hiç olmazsa bu dönemde hazırlamış olursunuz.

*Evliliğinizin her günü çabayı gerektirir. Bir akşam yemeğinde onunla evde güzel bir ortamı paylaşmanın verdiği duygu şarjının önemini unutmayın.

*Gelişigüzel ısmarlanmış bir pizza ile bunu oluşturmak mümkün değildir. Akşam yemekleri özellikle çalışan çiftler için çok büyük duygusal önem taşır.

*Birlikteliğinizi fast-food'a tercih etmeyin. Aynı durum Pazar sabahları beraberce yapacağınız güzel bir kahvaltı evinizde hoş bir duygusallığı oluşturabilir. Bu anları evinizde beraberce kimse olmadan yaşamaya çalışın.
Yayın tarihi: 09.02.2001
636
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.