Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Evlilik yarışmaları erkekleri rahatsız ediyor

Evlilik yarışmaları erkekleri rahatsız ediyor

Televizyonlarda yayınlanan ödüllü evlilik yarışmalarından en çok erkek izleyicilerin şikayetçi olduğu ortaya çıktı.

RTÜK'e evlilik programlarına ilişkin gelen şikayetlerin yüzde 53'ünü erkek izleyicilerin yaptığı belirlendi.

Üç ayda 7 bin 506 şikayet
RTÜK Kamuoyu Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre, 1 Ocak-31 Mart 2005 tarihleri arasında Üst Kurul'un "Alo RTÜK 178" hattı ile İnternet adresine toplam 22 bin 593 izleyici şikayeti geldi. Bunların 7 bin 506'sının evlilik yarışmalarına, 3 bin 600'ünün ise kuşak programlarına ilişkin olduğu belirlendi.

Gelin-Kaynana kaosu yaratılıyor
Buna göre, Üst Kurul'a gelen her iki şikayetten birini evlilik yarışmaları ile kadın programlarına ait şikayetler oluştururken, arayan 1006 izleyici, bu yarışmalar nedeniyle "gelin-kaynana kaosunun" toplumda yeniden yaratıldığını savundu. Yarışmalar konusunda gelen şikayetlerde başı, yüzde oranıyla erkekler çekti. Şikayetlerin yüzde 43'ünün kadınlara, yüzde 4'ünün ise çocuklara ait olduğu görüldü.

Hangi şikayetler geldi
Kanal D'de yayınlanan "Size Anne Diyebilir Miyim?", "Beyaz Atlı Prens", "Sahte Gelin", Show TV'deki "Gelinim Olur Musun?", "Gel Yeniden" ve "Bir Prens Aranıyor" ile ATV'de yayınlanan "Bizim Evde Neler Oluyor?" adlı programlar konusunda gelen bazı izleyici şikayetleri şöyle:

 • Evlenenler, evlenemeyenler, boşananlar, dayak yiyenler, kavgalar, küfürler, hakaretler... Artık televizyona bakamaz olduk, radyo dinlemeye başladık.


 • Kadınların kavgalarından, küfürleşmelerinden ve aile içi şiddet olaylarından bıktık. Oturup da ağız tadıyla izleyecek bir şey yok, daraldık ve nefret ettik. Yeter artık!


 • RTÜK geç bile kalmıştır. Programlara karşı alınan tavrın devamını bekliyoruz.


 • Bu yarışmaların kadınları aşağıladığını ve toplum ahlakını yok ettiğini düşünüyorum. Geleneklerimize tamamen aykırı bulup yayından kaldırılmasını istiyorum.


 • Annelerimiz bu yarışmaları izlemek için televizyon başından hiç kalkmıyorlar. Bizlere bir bardak süt bile vermiyorlar. Bu yayınları kaldırın, bize annelerimizi geri verin.


 • Bu yarışmalar başladıktan sonra ailemizde birlik, düzen, huzur kalmadı. Karımla her gün kavga ediyoruz. Psikolojimiz bozuldu resmen.


 • Kadın kuşağı programları
  RTÜK'e gelen şikayetlerde ikinci sırayı, kadın kuşak programları aldı. TGRT'deki "Serap Ezgü-Sizin Sesiniz", Kanal D'deki "Sabah Sabah Seda Sayan" ile "Kadının Sesi", Show TV'deki "Sabah Yıldızları" ve ATV'deki "Yalnız Değilsin" programları ile ilgili RTÜK'e toplam 3 bin 600 şikayet geldi. Kadın kuşak programları ile ilgili şikayetlerin, geçen yıla göre yüzde 100 oranında artış gösterdiği de saptandı. İzleyicilerden 1327'si programların kaldırılmasını talep ederken, 442'si RTÜK tarafından işlem yapılmasını beklediğini dile getirdi. Bu programlara gelen şikayetlerden bazıları şöyle:

 • Analar, kızlar, oğullar birbirine girmiş vaziyette. Kavgalardan, küfürlerden bıktık, gına geldi artık.


 • Aile hayatı kutsal bir müessesedir ve kimsenin müdahale etmemesi gerekir.


 • Ne aile, ne hukuk, ne de insan hakkı diyorlar. Böyle yayıncılık olur mu?


 • Eşya gibi eş seçiliyor. Bunlar bizim ahlakımıza, örfümüze sığar mı? İnsanlar ömür boyu çalışıyor bu parayı kazanamıyor. Genç bir kız koca bularak bu parayı kazanacak, kınıyorum.


 • Programlardaki konuşma şekilleri, birbirine hitap şekilleri son derece bozuk. İzlemesek bile kanal değiştirirken rastlıyoruz. Evlilik müessesesi ayaklar altına alınıyor.
 • Yayın tarihi: 28.04.2005
  397
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.