Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Evlilik kavgaları kalbi yoruyor

Evlilik kavgaları kalbi yoruyor

Evlilik kavgaları kalp sağlığına zarar veriyor. Ancak bu zararın nedeni cinsiyete göre değişiyor.

Utah Üniversitesi'nden bilim adamlarının 150 çiftle yaptığı araştırma sonuçlarına göre, arter hastalıkları kadınlarda eşlerden birinin düşmanlık göstermesiyle bağlantılıyken, erkeklerde eşlerden birinin kontrol edici davranışlarıyla ilintili.

Araştırmacılar eşlerden en azından birinin 60 yaşın üzerinde olduğu, hiçbiri kardiyovasküler hastalık taşımayan 150 evli çiftle çalıştı. Sonuçlar analiz edildiğinde tartışma sırasında en düşmanca yorumlar yapan kadınların, en yüksek damar tıkanıklığı oranına sahip olduğu görüldü. Eşinin düşmanca davranışlarına maruz kalan kadınlarda da damar tıkanıklığı oranının yüksek olduğu gözlendi.

Öte yandan erkeklerde damar tıkanıklığı seviyesi en yüksek çıkanlar, dominant ve kontrol edici davranış gösteren ya da karısından bu tür davranışlar görenler oldu. Araştırma başkanı Prof. Tim Smith, "Kalp sağlığını koruma listenizin bir yerinde 'İlişkilerine dikkat et' maddesi de bulunmalı" dedi.
(Radikal)
287
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.