Magazin

Evlilik, kadınları hastalık hastası yapıyor

Evlilik, kadınları hastalık hastası yapıyor

Başta evlilik yaşamı olmak üzere Türk toplumunun kadına yönelik geleneksel bakış açısı hastalık hastalığı (somatik) yakınmalara yol açıyor.

Uzmanlar, duygu, düşünce ve beklentilerini yansıtamayan kadınlarda baş ve sırt ağrıları, uyuşmalar, çarpıntı, halsizlik, duyu organlarında işlev bozukluğu gibi rahatsızlıklar görüldüğünü bildirdi.

Halk arasında hastalık hastalığı olarak da bilinen somatik yakınmalara daha çok kapalı toplumlardaki kadınlarda rastlanıyor. Psikiyatristler, ruhsal gereksinmelerini düşünce, duygu, çatışma ve beklentilerini sözel dille ifade edemeyen insanların beden dillerini kullandıklarını dile getiriyor.

Prof. Dr. Sedat Özkan, kendilerini sözel dille ifade edemeyen kadınların bedenleri aracılığı ile dış dünyayla ilişki kurduklarını bildirdi. Özkan, somatik yakınmaları şöyle sıraladı:

"Baş ağrısı, sırt ağrısı, eklemlerde ağrı, ilişki sırasında cinsel organlarda ağrı, yürüme güçlüğü, baygınlık, çarpıntı, kabızlık ya da ishal, karında şişlik, nörolojik sistemde ve duyu organlarında işlev bozuklukları, adet düzensizlikleri, uyuşmalar, karıncalanmalar, iştahsızlık."

Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya ise, insanları ortamlara göre kendilerini değişik yüzlerle ve maskelerle gösterdiklerini belirterek, "Evlilik sürecindeki cicim ayları denen dönemlerde gerçek yüzler çoğu kez gösterilmez" dedi.

Kaya, bu sürecin ardından yaşanan dönemde erkeklerin yoğun iş temposu, kadına bakış açılarındaki kısırsızlık ve duygusuzluk nedeniyle kadınların büyük sorunlar yaşadığını dile getirdi.
Kaya, evlilik nedeniyle kendilerine başvuru nedenlerinden bazılarını şöyle sıraladı:

"Evlenip de bir türlü cinsel ilişki kuramayan çiftler, eşlerden birinin çoğunlukla erkeğin eşini aldatması sonucu ortaya çıkan ruhsal-toplumsal sorunlar(depresyon, intihar girişimi, boşanma düşüncesi), eşlerden birinde ortaya çıkan cinsel isteksizlik, orgazm olamama, erkeklerde erken boşalma ya da ereksiyon olamama, erkeğin alkol kullanması, erkeğin eve geç gelmesi, sürekli kavga etme, birbirini anlayamama, suçlama, aile zoruyla evlendirilme nedeniyle aradığını bulamama, düş kırıklığı, mutsuzluklar."
Yayın tarihi: 05.01.2001
511
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.