Magazin

Evliler daha kolay zengin oluyor

Evliler daha kolay zengin oluyor

ABD'de yapılan araştırma, evli insanların, bekarlara ya da boşanmış kişilere oranla daha kolay zengin olduklarını ortaya koydu.

Ohio Devlet Üniversitesi'nden Jay Zagorsky'nin yaptığı araştırmada, boşanan kişilerin de mal varlıklarının ortalama dörtte üçünü kaybettikleri belirlendi.

Üniversitenin İnsan Kaynakları Araştırma Merkezi'nde çalışan Zagorsky, 9 bin 55 Amerikalının 1985-2000 yılları arasındaki medeni hallerini ve mali durumlarını araştırdı. Araştırmanın kapsadığı kişilerin şu anda 41-49 yaşları arasında olduklarını belirten Zagorsky, 'yaşlı ve genç gruplarla ilgili araştırmalarda, evlilikle ve boşanmayla ilgili tutumları değişik olduğu için, farklı sonuçlar elde edilebileceğini' söyledi.

'Yaşam biçimleri değişiyor'
'Journal of Sociology' dergisinde yayımlanan araştırmada, kişisel zenginlik olarak tanımlanan maddi kazançlar arasında, 'emlak mülkiyeti, banka hesapları, hisse senetleri ve mortgage gibi uzun vadeli yatırımlar' sayılıyor. Zagorsky, evli kişilerin daha kolay zengin olmasının temel nedeninin, ev kirası gibi zorunlu giderlerin paylaşılması olduğunu belirtti.

Rutgers Üniversitesi'nden uzman David Popenoe de insanların evlendikten ve 'bir aile sahibi olduktan sonra' yaşam biçimlerinin değiştiğini, genellikle daha fazla çalıştıklarını ve daha fazla yatırım yaptıklarını söyledi. Boşanmanın, 'zenginliği kaybetmenin en hızlı yolu' olduğunu söyleyen Zagorsky, boşanma sonrasında yalnız yaşamaya başlandığı için giderlerin artması nedeniyle iki cinsin de büyük mali kayba uğradığınıkaydetti.
Yayın tarihi: 18.01.2006
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.