Magazin

Evlerinin önü boyalı direk, ole!

Evlerinin önü boyalı direk, ole!

'Evlerinin önü boyalı direk' türküsünü flamenko formunda yorumlayıp bir anda şöhret oldular. Tempo dergisi, Öykü ve Berk ile konuştu.

Yılların 'Evlerinin önü boyalı direk' türküsünü, hiç 'ole ole!' sesleri eşliğinde dinlemiş miydiniz? Müzisyen ikiz kardeşler Öykü ile Berk'in, Youtube'a sadece yakınları için koydukları videoyu tüm dünyadan iki milyon kişi izledi. Türk ezgileri, flamenko tınılarıyla buluştu, ortaya 'Kısmet' çıktı.

Onların müzik tutkusu aileden geliyor. Evde flamenko sesleriyle büyüdüler. Öykü Gürman, konservatuvar mezunu. Berk Gürman, İspanya'da aldığı flamenko eğitiminin ardından, Türkiye'ye dönüp ses mühendisliği okudu. Hem Neşet Ertaş dinliyorlar hem Ceza hem de Kibariye...İşte iki kardeşin Tempo dergisine anlattıkları:

Şöhret, Youtube'a koyduğunuz videoyla geldi. Peki ya öncesi?
Öykü: Albümümüz için 1.5 yıldır profesyonel anlamda çalışıyoruz. Daha da eskisi var, çocuk yaştan beri flamenko dinliyoruz. Video, albüm kayıtlarına başlamış olduğumuz bir dönemde çekildi. "Biri bizi keşfetsin" diye koymadık, zaten albüme başlamıştık. Yakın çevremiz, ne yaptığımız hakkında fikir sahibi olsun diye böyle bir şey yapalım istedik.

Berk:: "Bu kadar hüzünlü bir türkü, nasıl bu kadar eğlenceli hale getirilebilir?" diyenler oldu. Ama aslında flamenkonun felsefesi bu. Hayat zaten çok hüzünlü bir şey. Onu daha zor hale getirmek yerine, hayattan keyif almak gerekiyor.

Çıkış parçası olarak, 'Evlerinin önü boyalı direk' nasıl seçildi?
Ö.: Biz bu albümü, flamenkoyu anlatmak için yaptık. İnsanların yabancı olduğu bir şarkıyla giriş yapmak istemedik. Aranjesi flamenko oldu, parça başka bir yere gitti ama bestecisi de çok memnun kaldı.

B.: Yeni bir şey yaparken, eskiyle de bağı koparmamak gerekiyor. Benim jenerasyonum, kendi geçmişiyle bağını koparmış ve geçmişinden utanıyor. İngilizce müzik dinliyoruz ama bunu yaparken kendimizden bu kadar ödün vermemeliyiz.

Hakkınızda herkes bir şeyler söylüyor. Takip edebiliyor musunuz?

B.: Yorumları okuyup dikkate alıyoruz. Ama insanlar biraz önyargılı. Eleştiri yaparken biraz düşünmelerini istiyoruz; çünkü biz aklımızı, kalbimizi, birikimimizi koyduk ortaya.

T.: Popülariteyi ciddiye alıyor musunuz?
Ö.: Bizim için önemli olan kalıcılık. Ne oldum delisi de olmayız, ne olduğumuzu biliyoruz.

Türkü-flamenkoyla şöhrete ulaşan Öykü ve Berk'in röportajının tamanını Tempo dergisinde okuyabilirsiniz.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 10.01.2008
476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.