Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Everest'te 50. yıl nostaljisi

Everest'te 50. yıl nostaljisi

Everest'e 50 yıl önce ilk ayak basan kişi olan Sir Edmund Hillary, içki alemi yapıp sonra sabit halatlarla zirveye çıkan "dağcı kalabalığını" görünce üzüldü: Yolu açıp yanlış mı yaptım acaba?

Dünyanın en yüksek zirvesi Everest'e 29 Mayıs 1953 günü, Nepalli rehber Tenzing Norgay ile birlikte ayak basan Everest fatihi Sir Edmund Hillary, yaptığından pişman gibi...

Everest'in insanlarca fethedilmesinin 50'nci yıl kutlamaları çerçevesinde Nepal'de bulunan 83 yaşındaki Hillary, ana kampta içki partileri düzenleyen ve sonra da sabitlenmiş halatlarla zirveye tırmanışa geçen dağcıları görünce, eski günleri özlemle andı: "Everest'te en güzel anlar kötü hava koşullarıyla mücadele edip, buzullardan tek başına zirveye tırmanmak ve doğaya meydan okumak. Şimdi ana kampta 1000 kişi, 500 çadır, içki ortamı ve tüm diğer konfor var. Bira kutularını açarak ana kampta oturmak... Bunu pek dağcılık olarak görmüyorum."

Uçak pisti inşa ettirmiş
Pek çok dağcı buraya, Sir Hillary'nin Şerpa (Nepalli rehber) topluluğu yararına, okullara ve hastanelere malzeme sevkıyatı için inşa edilmesini sağladığı, Lukla'daki uçak pistine inerek geliyor. "Şimdi bir an için, yabancıların buraya gelmesini çok kolaylaştırarak kötü bir şey yapıp yapmadığımı düşünüyorum" diyen Hillary, yine de Şerpa kültürünün dış etkilere direneceğini umuyor.

Everest'in geleceğinden kaygı duyduğunu belirten Sir Edmund Hillary, zirvenin yeni tırmanışlara kapatılmasını da istedi. 8848 metre yüksekliğindeki Everest, dünyanın 'çatısı'. Yeni Zelanda'dan Sir Edmund Hillary ve Şerpa Tenzing Norgay'ın ardından Everest'in zirvesine 1000'in üzerinde dağcı çıkmayı başardı.

Tırmanan herkes davetli
Nepal hükümeti, 50'nci yıl şerefine, Everest'e tırmanmayı başaran bütün dağcıları Katmandu'ya davet etti. Prens Paras, dün resmi kutlamaları başlatırken, Sir Edmund'a altın madalya taktı.
Yayın tarihi: 30.05.2003
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.