Magazin

Everest'e 'tüp'süz tırmanacak

Everest'e 'tüp'süz tırmanacak

Dünyanın en yüksek dağı Everest'e tırmanan, "Kar Leoparı" unvanlı Türk dağcı Nasuh Mahruki, gelecek yıl Everest'e oksijen tüpü olmadan tırmanmayı hedeflediğini söyledi.

Mahruki, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin (OMÜ) 5. Bahar Şenliği etkinlikleri kapsamında Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "Farklı Kültür ve Coğrafyada Dağcılık" konulu söyleşide OMÜ'lülerle buluştu.

Farklı kültürleri keşfediyorum
Tırmanmayı sadece fiziksel bir aktivite olarak görmediğini ifade eden Mahruki, tırmanmak için gittiği farklı coğrafyalarda farklı kültürleri tanıma ve keşfetme fırsatı bulduğunu, bunun kendisi için tırmanmak kadar önemli olduğunu belirtti.

Asya'nın dağılan Sovyetler Birliği bölümünde kalan her biri 7 bin metrenin üzerindeki en yüksek beş dağına 1992-1994 yılları arasında tırmandığını ve Rusya Dağcılık Federasyonunun kendisine "Kar Leoparı" unvanını verdiğini söyleyen Mahruki, 1995 yılında da dünyanın en yüksek dağı Everest'te tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk Müslüman dağcı olduğunu anımsattı.

Zorlu bir tırmanış
Everest'in zorlu bir tırmanış olduğunu, zirveye 250 metre kala oksijen tüpü takmak zorunda kaldığını belirten Mahruki, "Everest'e 1995 yılında oksijen tüpü olmadan tırmanmam mümkün olmadı. Eğer bir aksilik olmazsa gelecek yıl Everest'e oksijen tüpü olmadan tırmanacağım" diye konuştu.

Dağcılık sporunun başlangıç aşamasında pahalı bir spor olmadığını, diğer harcamalardan kısılarak gerekli dağcılık malzemelerinin alınabileceğini, bunun istemeyle alakalı olduğunu söyleyen Mahruki, Türkiye'de dağcılık eğitiminde üniversitelerin dağcılık kulüplerinin çok etkili olduğunu da sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 31.05.2006
496
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.