Magazin

Everest'e çıkan ilk Türk kadın

Everest'e çıkan ilk Türk kadın

Petrol Ofisi Everest Türkiye Takımı ve kadın dağcı Eylem Elif Maviş, Everest'in zirvesine ulaştı. Maviş, Everest'in zirvesine ulaşabilen ilk Türk kadın dağcı oldu.

Petrol Ofisi'nin desteği ile yola çıkan 2006 Everest Türkiye Takımı, sınırları zorlayarak 8850 metrelik zirvesiyle dünyanın en yüksek noktası olan Everest'e Türk bayrağıyla çıkmayı başardı. Dünyanın en yüksek noktası Everest Dağı'na tırmanmak üzere 27 Mart'ta Türkiye'den hareket eden 11 kişilik Türk takımında 4 kişi zirveye ulaşabildi.

DÖRT DAĞCI ZİRVEDE
Bir buçuk aydan bu yana 5200 metrelik ana kamptan yüksek kamplara tırmanış yaparak yüksek irtifa koşullarına kendilerini hazırlayan Everest Türkiye Takımı'ndan Eylem Elif Maviş, Haldun Ülkenli, Serkan Girgin ve Soner Büyükatalay'dan oluşan 4 kişilik ekip, 8850 metrelik dünyanın en yüksek noktası Everest'e ulaşmayı başardı. Eylem Elif Maviş, Everest Zirvesi'ne ulaşabilen ilk Türk dağcısı oldu.

OKSİJENSİZ DENEME
Türkiye saati ile 05.00'de ilk önce kadın dağcı Elif Maviş zirveye ulaşırken, daha sonra belli aralıklarla Haldun, Soner ve Serkan, zirveye çıkmayı başardılar. Sınırları zorlayarak 8500 metreye kadar oksijen takviyesi almadan çıkmayı başaran Serhan Poçan ve Bora Maviş, bu noktaya kadar gelen Burçak Poçan'ın hafif bir rahatsızlık yaşaması üzerine, tırmanışı riske atmamak için zirve denemesine son vererek 8300 metredeki kampa indiler.
Yayın tarihi: 16.05.2006
461
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.