Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Evdeki silah potansiyel suç kaynağı

Evdeki silah potansiyel suç kaynağı

İstanbul'daki 170 eş öldürme olayı üzerinde yapılan araştırmada, olayların yüzde 30'unda ateşli silah kullanıldığı ortaya çıktı. Erkek faillerin yüzde 47'si, "namus ve kıskançlık", kadın faillerin yüzde 56'sı "şiddet ve fiziksel istismar" nedeniyle silaha sarılmış.

Çeşitli nedenlerle edinilen ateşli silahlar, aile içi sorunlarda potansiyel suç kaynağını oluşturuyor. Eş öldürme olaylarının yüzde 30.6'sında ateşli silah kullanıldığı belirlendi.

Adlı Tıp Kurumu Başkanlığı'nca, "aile içi şiddet" bağlamında "eş öldürme" olgusunda kadın-erkek arasındaki farklılıklar, suç nedenleri, suç aletleri ve cezai sorumluluklarının belirlenmesi amacıyla bir araştırma gerçekleştirildi.

Dosya taraması şeklinde yürütülen araştırmada, İstanbul'da bir yıliçinde maktullerden 140'ı erkek, 30'u olan 170 eş öldürme olayı ele alındı.

Yüzde 30 ateşli silahla vurulmuş

Araştırma sonucu, eş öldürme olaylarının yüzde 30.6'sında ateşli silahlar kullanıldığı belirlendi.

Olaylla ilgili yakalanan faillerin ifade analizlerinde, erkekler tarafından en sık bildirilen suç nedeninin, yüzde 47'lik oranla "namus" ve "kıskançlık" olduğu saptandı.

Aynı analizde, kadın faillerin yüzde 56.7'sinin ise eşlerini "şiddet" ve "aile içifiziksel istismara maruz kaldıkları" gerekçesiyle öldürdükleri ortaya çıktı.

Yüzde 15'i boşanmayı düşünüyor

Araştırmada, olaydan önceki süreçte eşlerin yüzde 15.9'unun boşanma düşüncesi taşıdığı, gündeme gelmiş olsa bile bu çiftlerden yüzde 8.8'inin barıştırılıp kararlarından vazgeçirilerek birlikte yaşamaya zorlandıkları tespit edildi.

Aynı araştırmaya göre, erkek faillerin yüzde 28.6'sının, kadın faillerin de yüzde 10'unun, işledikleri suç için cezai ehliyete sahip olmadıkları anlaşıldı.

Cezai ehliyeti engelleyen hastalıklar içinde deyüzde 58'lik bir oranla "paranoid bozukluğu" ilk sırada yer aldı.

Cezai ehliyete sahip olmayan faillerin yüzde 34.9'unun, eş öldürme olaylarında ateşli silah kullandıkları belirlendi.

Değerlendirme

Araştırmanın sonuç bölümünde, el altında silah bulunmasının, ev içi cinayetler için potansiyel tehlike kaynağı olduğu belirtildi.

Cezai ehliyeti olmayan kişilerin dahi yüksek oranda ateşli silahla eşlerini öldürmelerinin, silah elde edilmesindeki kolaylığı ortaya koyduğu ifade edilen araştırmada, "silah kullanma ve taşıma hakkının,ruhsal sağlığa sahip kişilere verilmesi" gerektiği vurgulandı.
325
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.