Magazin

Evdeki gizli tehlikeler

Evdeki gizli tehlikeler

Evlerde, farkına varılmadan zehirleyen ve sağlığı bozan çok sayıda tehlike bulunuyor. Bu tehlikelerin başında radon gazı, rutubet ve karbonmonoksit geliyor.

Evde hava kirliliğine neden olan birçok unsur bulunuyor. Yaşamın büyük bir kısmı evde geçtiği için, evdeki hava kirliliğinin kişiyi fazla etkilediği, çocuk ya da hasta varsa sorunun daha ciddi problem haline geleceği vurgulanan yazıda, evde havayı kirleten başlıca unsurlar şöyle sıralanıyor:

Radon Gazı: Radon gazı, toprakta ve kayalarda bulunan değişik miktarlardaki uranyumun radyoaktif bozulmasından ortaya çıkar. Onu göremezsiniz, tadamazsınız veya koklayamazsınız. Evin temelinden, bodrumdan, kanalizasyon bağlantılarından içeri sızar. Radondan, başka radyoaktif unsurlar oluşur ve bunlar havadaki parçacıklara yapışır. Radonla kirlenmiş hava, solunduğunda akciğer hücrelerine zarar verebilir. Uzun süre yüksek oranlarda radon gazına maruz kalmak, akciğer kanserine neden olabilir. ABD`deki evlerin yüzde 7`sinde yüksek düzeyde radon olduğu tahmin ediliyor. Bu ülkede radon ölçen aletler satın almak ve gerekirse bu konuda belediyelere başvurmak mümkün. Ancak Türkiye`de bu konuda herhangi bir düzenleme şimdilik yok.

Sigara, pipo ve puro dumanı: Akciğer kanserine neden olur. Siz içmezseniz bile, eğer sigara içen biriyle yaşıyorsanız, akciğer kanseri olma riskiniz, dumansız bir evde yaşayan birine kıyasla yüzde 30 daha fazladır.

Rutubet: Evde rutubet varsa, bu durum, küf oluşmasına yol açar. Küf, alerjileri şiddetlendirir, astım hastalarının solunum sorunlarını artırır. Evinizde iyi bir havalandırma olmasını sağlayın. Eğer büyük bir akvaryum bulunan bir oda varsa, havadaki rutubeti alacak aygıtlardan yararlanın.

Toz: Evdeki tozda, küçük, ancak mikroskopla görülebilen böcekler yaşar. Rutubet varsa bu sorun daha da artar. Ciddi alerjilere yol açabilir. Evi sık sık temizlemek ve toz almakta yarar vardır. Çarşafları haftada bir sıcak suyla yıkamak gerekir.

Zehirli gazlar: Özellikle temizlik maddeleri zehirli gazlar çıkartabilir. İki farklı temizlik maddesini birbiriyle karıştırmayın. Boya yaparken odanın iyi havalanmış olmasına dikkat edin. Böcek veya bitki ilacı kullanırsanız, evi mutlaka havalandırın.

Karbonmonoksit: Renksiz ve kokusuzdur, bir tadı yoktur. Sigara dumanında, otomobil egzozunda, sobalarda, şöminelerde ve fırınlarda ortaya çıkar. Zararlıdır ve öldürücü olabilir. Özellikle yatak odalarının dışına karbonmonoksit algılayıcı aygıtlar koymak yararlı olabilir. Merkezi ısıtma sisteminiz veya kat kaloriferiniz varsa, her yıl düzenli olarak kontrol edilmesini sağlayın.

(aa)
Yayın tarihi: 28.08.2002
484
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.