Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Evde meme kontrolünün yararı yok

Evde meme kontrolünün yararı yok

Amerikalı bilim adamları, kadınların belli aralıklarla kendi yaptıkları meme kontrolünün, meme kanserlerinden ölümleri azaltmadığını bildirdiler.

Seattle'daki Fred Hutchinson Kanser Araştırmaları Merkezi'nden Dr.David Thomas ve ekibinin Çin'in Şangay kentindeki bir fabrikanın 266 bin 64 çalışanı arasında yaptığı 11 yıllık araştırmaya göre, kadınların göz ve elle belli aralıklarla yaptıkları meme kontrolü, meme kanseri sonucu ölümleri azaltmaya katkı sağlamıyor.

Araştırmada, fabrika çalışanlarını iki gruba ayıran bilim adamları, bir gruba, nasıl meme kontrolü yapacağını öğretti ve bu yöntemi uygulamasını istedi. Diğer gruba ise herhangi bir öneri getirilmedi.

11 yıl süren araştırma sonunda, düzenli meme kontrolü yapan grup ile, bu konuda hiçbir şey yapmayan grup arasında, meme kanserinden ölüm oranında herhangi bir fark olmadığı görüldü.

Bilim adamları, iki grup arasındaki tek farkın, düzenli meme kontrolü yapan kadınların daha fazla iyi huylu tümör tespit ettikleri olduğunu bildirdiler.

Bilim adamları, doktorların kadınları meme kanserinin belirtileri konusunda daha iyi aydınlatmaları ve onları doktor kontrolü yaptırmaları için teşvik etmeleri gerektiğini belirttiler. Araştırma sonuçları, Ulusal Kanser Enstitüsü'nün dergisinde yayınlandı.

(aa)
506
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.