Magazin

Evcil hayvanlar mevsimleri bilmiyor

Evcil hayvanlar mevsimleri bilmiyor

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfur Bekyürek, evde beslenen hayvanların her mevsimi aynı yaşadıkları için üreme dönemlerinin değişime uğradığını söyledi.

Bekyürek yaptığı açıklamada, çevresel faktörlerin hayvanlar üzerinde büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Her hayvanın belirli bir üreme dönemi olduğuna işaret eden Bekyürek, şöyle devam etti:

"Ata suni ışık verirseniz, koyunu ahıra kapatıp, ışığını azaltırsanız üreme dönemini öne alırsınız. Bu evcil hayvanlar için de geçerlidir. Eve kapatılan hayvanlar her mevsimi aynı yaşadığı için üreme zamanları da değişti. Örneğin yılda 2 kez yavrulayabilen bir kediyi evde beslemeye başladığınızda her dönem yavrulayabilir bir değişime uğratıyorsunuz. Evde beslenen hayvanlar mevsim değişikliklerini farketmiyorlar. Bu hayvanları doğal ortama bıraktığınızda ancak, normal üreme döneminde yavrulayabilirler."

Bekyürek, ticari amaçla beslenen hayvanların yaşadıkları çevreye de çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Bu hayvanları mutlaka uygun ısı, ışık, nem ortamında beslemelisiniz. Eğer havaalanı yakınında çiftlik kurarsanız buradaki koyunlar yüksek gürültü nedeniyle yavru atacaktır. Ahırlarda havalandırmayı iyi yapamazsanız hayvanlarda solunum sistemi hastalıkları ortaya çıkacaktır" dedi.
Yayın tarihi: 13.10.2002
390
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.