Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Evcil hayvanlar çocukların stresini azaltıyor

Evcil hayvanlar çocukların stresini azaltıyor

Araştırmalara göre evde bir evcil hayvan olması çocukların ruhsal gelişimine olumlu katkılar sağlıyor. Evcil hayvanların çocuklardaki davranışsal stresi ortadan kaldırdığı, çocukların sosyalleşmesine yardımcı olduğu bildiriliyor.

Çocuk ve ergen Psikiyatristi Selahattin Şenol, evcil hayvanların çocuğun yaşamında, sosyalleşmesinde önemli rolü olduğunu bildirdi. enol, "Çocuk evcil hayvanla insanlarla nasıl etkileşim kurabileceğinin, nasıl sosyalleşebileceğinin denemelerini yapabilir, mutluluğunu ya da mutsuzluğunu paylaşabilir, öfkesini ona bağırarak giderebilir" dedi.

Çocuğun evcil hayvana bir şeyler öğreterek kedisinin de öğreneceğini dile getiren Şenol, çocukların böylece insan ilişkilerinin temelini oluşturan sevmeyi, vermeyi, korumayı ve kendine yeterek bağımsız bir kişi olmayı öğrendiğini vurguladı. Şenol, hayvanların çocuklar üzerindeki etkisi konusunda yapılan araştırmaları şöyle anlattı:

"Fiziksel incelemelerin yapılacağı sırada evcil bir hayvanın varlığının çocukların fizyolojik ve davranışsal uyarılma durumuna etkilerini saptamaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bir çalışmada rutin fiziksel incelemesi yapılan 3-6 yaşlarındaki 23 çocukta, bir köpek olduğu durumda çocukların kalp atışlarının yavaşladığı ve davranışsal stresin ortadan kalktığı belirlenmiştir. Diğer araştırmalar ise evcil hayvanların stresi azalttığını ve duygusal durum ve sosyal etkileşimler üzerinde olumlu etkiler bıraktığını ortaya koymuştur."
(ANKA)
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.