Magazin

Ev temizliği kanser riskini azaltıyor

Ev temizliği kanser riskini azaltıyor

Menopoz sonrası dönemde ev işi yapan kadınların göğüs kanserine yakalanma riski azalıyor. Ev işleri sağlığı çok olumlu etkiliyor.

Kanada'da yapılan araştırmada, menopoz sonrası döneminde evlerinde temizlik işlerini yapan kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin azaldığı ortaya çıktı.

Kanada'da faaliyet gösteren Alberta Cancer Board adlı kanser araştırma kuruluşunca gerçekleştirilen araştırma, ev işlerinin sağlığı için çok olumlu etkileri olduğunu gösterdi.

Araştırmayı gerçekleştiren Christine Friedenreich, araştırma sonuçlarını değerlendirirken fiziksel faaliyetlerin göğüs kanseri açısından yararlarının bilindiğini ancak ilk kez ev işlerinin olumlu etkilerinin ortaya konulduğuna dikkat çekti.

Friedenreich, menopoz sonrası kadınlarda göğüş kanserinin riskinin azaltılması konusunda ev işlerinin, tüm fiziksel egzersizler ve spor faaliyetlerinden daha yararlı olduğunu söyledi.

Friedenreich, bu durumu kadınların Jane Fonda usulü fiziksel egzersizlerine göre ev işlerine çok daha fazla zaman ayırmalarına da bağladı.

Friedenreich, araştırmanın kadınların yaptığı her türlü ücretli ve gönüllü işleri kapsadığına dikkat çekerken işe yürüyerek veya bisikletle giden kadınların arasında göğüs kanserine yakalanma riskinin de azaldığının kanıtlandığını söyledi.
Yayın tarihi: 21.09.2001
439
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.