Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ev ödevine son

Ev ödevine son

Milli Eğitim Bakanlığı´nın hazırladığı"Çantasız Eğitim Projesi" çerçevesinde, kısa bir süre sonra, ilköğretim öğrencilerine ev ödevi verilmeyecek.

Bakanlığın, ilköğretim okullarının 1, 2 ve 3. sınıflarında pilot olarak başlattığı "çantasız eğitim"in, tüm ilköğretim kademeleri için yurt genelinde yaygınlaştırılması amacıyla ön proje hazırlandı.

Çantalar okulda kalacak
Proje ile eğitim-öğretimin sınıf içinde tamamlanması ve öğrencilerin sosyal faaliyetlere zaman ayırabilmesi öngörülüyor. Bilim adamlarının çanta taşımanın "çocuklarda bel, sırt ağrıları ve sırt eğriliklerine yol açtığı" yönündeki raporları dikkate alınan çalışmada, öğrencilerin çantalarını okulda bırakmaları sağlanacak.

Eğitim sınıfta
Eğitim-öğretim sınıf içinde tamamlanacak ve öğrenciler ders dışı zamanlarını oyun, sosyal ve sportif faaliyetlere ayırabilecekler. Projeyle, ilköğretim müfettişleri ve velilerin, oyun çağındaki çocukların "ağır ders yükü" altında kaldıklarına ilişkin kaygıları da giderilecek. Bu çerçevede, "uzman kişilerin desteği ile yapılmadığı için amacına ulaşmayan ödevlere son verilecek".

İlköğretim 1-8 sınıf öğrencilerini kapsayacak projenin hedefleri şöyle:

  ·  Öğrencilerin okul dışı zamanlarında oyun oynamalarına ve gelişmelerine uygun ortam sağlamak,
  ·  Bu dönemde çocukların hızlı gelişmekte olan kas ve kemik yapılarını engelleyecek çanta ve diğer araç gereçleri taşımasını önlemek,
  ·  Okul ve sınıf ortamını, eğitim öğretim açısından daha etkin ve verimli kılacak düzenlemeler yapmak,
  ·  Çocukları evde aşırı ödev yükünden kurtararak, ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte daha çok ortam paylaşmasını sağlamak,
  ·  Çocuğun ders dışında sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmasına zaman oluşturmak,
  ·  Çocuğun okul ortamını benimsemesine ve sevmesine katkıda bulunmak.

Tekli eğitim yapan okullardan başlayacak
Pilot uygulamaların değerlendirilmesi amacıyla proje okullarında öğrenci, öğretmen ve veliler üzerinde yapılan anket sonuçlarına göre, "okullardaki fiziki altyapının yetersizliği, sınıfların çok kalabalık olması ve ikili öğretim uygulaması gibi nedenlerle yaşanan sorunların giderilmesi halinde, çalışmanın hedef ve amaç yönünden olumlu" bulunduğu tespit edildi. Bu noktadan hareketle çantasız eğitim projesinin ilk aşamada normal eğitim yapan ilköğretim okullarında, zaman ve ortama dayalı olarak da ikili eğitim yapan ilköğretim okullarında yaygınlaştırılacak. Veli katkısı sağlanarak, sınıf ortamları projeyi uygulayacak şekilde hazırlanacak.
Yayın tarihi: 05.03.2003
456
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.