Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ev işleri depresyona sürüklüyor

Ev işleri depresyona sürüklüyor

İskoçya'nın Glasgow Üniversitesi`nden bir grup bilim adamı tarafından yapılan araştırmalara göre, bulaşık, çamaşır, ütü ve temizlik gibi ev işleri, kadınları depresif bir ruh haline sokuyor.

Araştırmacılar, ev işlerinin kadını moralsiz hale getirdiğini ve genel olarak yaşama bakışında bir umutsuzluk yarattığını belirtirken, araştırmanın yüzlerce ev kadınıyla yapılan anketlere ve yüzyüze görüşmelere dayandırıldığını kaydetti.

Araştırmayı yapan bilimsel ekibin başkanı Prof. Nanette Mutrie, günlük rutinler arasında bulunan alış-veriş gibi bazı işlerin kadının ruh halini yumuşattığını dinçlik kazandırdığını belirterek, şöyle dedi: "Bunların, diğerlerinin aksine depresyonu engelleyici bir etkileri var. Ancak, ev işlerinin pek çoğunu yakından izlediğimizde, asıl etkilerinin depresif bir ruh hali yaratması olduğunu görüyoruz."

Prof. Mutrie, ancak depresyon kameraları aracılığıyla izledikleri kadınlarda, en büyük negatif etkiyi ev işleri sırasında tespit ettiklerini kaydetti. Prof. Mutrie, çok ev işi yapan kadınların ruh hallerinin daha bozuk olmasında, bağlantılı başka nedenlerin de bulunabileceğine işaret ederek, "örneğin bu tür kadınların evlerinde bakmakla yükümlü oldukları daha çok insan olabilir. Evden daha az çıkıyor olabilirler, bunlar da bu depresif ruh halini körüklüyor" dedi.
428
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.