Magazin

Ev hayvanları alerji riskini azaltıyor

Ev hayvanları alerji riskini azaltıyor

Bilimadamları, evde hayvan bulundurmanın alerjiye sebep olabileceğine inananları şaşırtacak bir iddia ileri sürdüler. Buna göre evde kedi köpeklerle birlikte büyüyen çocuklarda alerji riskinin diğerlerine oranla daha düşük olduğu söyleniyor.

Halen İngiltere'de milyonlarca çocuk astım ve egzema gibi çeşitli alerjik hastalıklardan zarar görmekte. Bu çocuklardaki bağışıklık sisteminin gelişimine ilişkin bilgiler hala çok yetersiz. Ailelerse, çocukların küçük yaşlarda "alerji kaynaklarına" maruz kalmasının bağışıklığı güçlendireceğine inananlarla, çocuklarının bu alerji kaynaklarından uzak tutulması gerektiğine inananlar olarak ikiye ayrılıyorlar.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde yayınlanan son araştırma kapsamında Detroit bölgesinde 474 sağlıklı bebek inceleme altına alınmış. Yedi yaşlarına kadar takip edilen bebeklerden 184'ü çocukluklarında iki ya da daha çok köpekle içiçe büyürken, 220 tane bebek hayvanlarla birarada bulunmamış.

Araştırma sonucunda, hayvanlarla iç içe büyüyen çocuklarda alerji riskinin diğerlerine oranla yarı yarıya azaldığı tespit edilmiş. Araştırma sonuçları belirlenirken, aile büyüklerinde astım bulunup bulunmadığı gibi etkenler de göz ardı edilmemiş, (ailede astım hastası bireylerin bulunması evde hayvan bulundurma olasılığını etkileyecektir), ama her durumda istatistikler evde hayvan bulundurmanın alerji riskini azalttığını işaret etmiş.

Araştırmayı yürüten Georgia Tıp Fakültesi doktorlarından Dr Dennis Ownby, temiz evlerin astım oranlarının fırlamasında başlıca sorumlu olabileceğine inanıyor. Ownby, "Belki de bu kadar çok astımlı, alerjik bünyeli çocuk bulunmasının sorumlusu, aşırı dezenfekte edilmiş hayatlar sürüyor olmamızdır" diyerek konu hakkındaki görüşlerini ifade ediyor.

Dennis Ownby, kedi ve köpeklerin ağızlarında bulunan ve "endotoksin" adı verilen bakteriyel madde ile erken yaşlarda temasın bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Kediler ve köpekler çocuklarla oynarken onları yalarlar. Bu sayede pek çok gram-negatif bakteri çocuğa aktarılmış olur ve bu da çocuğun alerjilere karşı bağışıklığının artmasında önemli rol oynar."

(e-kolay)
Yayın tarihi: 29.08.2002
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.