Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ev erkekleri erken rahmetli oluyor

Ev erkekleri erken rahmetli oluyor

"Ev erkekleri"nde ölüm oranının çalışan hemcinslerine göre daha yüksek olduğu tespit edildi.

Sosyal rolleri geleneksel normlara uymayan insanlarda, kalp hastası olma oranının daha yüksek olduğu ve bu insanların daha erken öldüğü belirtildi.

Alman Bild der Wissenschaft dergisindeki habere göre, Wisconsin'deki Eaker Epidemioloji Kuruluşu'nda görevli Amerikalı bilim adamları, bu sonuca, iş stresi, koroner kalp hastalıkları ile ölüm arasındaki bağlantıları araştırırken tesadüfen ulaştı.

Elaine Eaker ve çalışma arkadaşlarının yaptığı araştırmada, 1769 erkek ve 1913 10 yıl süreyle çalışma koşulları ve kalp hastalıkları ile ölüm oranları konularında takip edildi.

Gelir, eğitim, çocuk sayısı, meslek, iş değiştirme oranı, terfiler, ev işi, evdeki stres ve istenilen ücret gibi etkenleri de analiz eden bilim adamları, 10 yıllık araştırmalarında, çalışmayan "ev erkekleri"nde ölüm oranının çalışan hemcinslerine göre daha yüksek olduğunu tespit ettiler.

Yıllık gelirleri düşük olan erkeklerin de daha erken öldüğünü ve kalp hastalıklarına daha sık yakalandığını belirten bilim adamları, yıllık geliri 10 bin dolardan az olan erkeklerde ölüm oranının, yıllık geliri 50 bin doların üzerinde olan erkeklere göre iki kat arttığını kaydetti.

Araştırma çerçevesinde, dul ya da eşlerinden ayrı yaşayan erkeklerin ölüm riskinin, evli erkeklere göre daha yüksek olduğu da belirlendi.

Bilim adamları, iş hayatında yönetici kademelerinde olan kadınlarda ise iş hayatında otoritesi olmayan hemcinslerine göre 3 kat daha fazla kalp hastalıkları görüldüğünü söylediler.
Yayın tarihi: 26.04.2002
288
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.