Magazin

Ev almanın püf noktaları

Ev almanın püf noktaları

Binanın yaşı, metrekaresi, arsa payı, ısınma şekli, otopark ve ulaşım durumu, ses-ısı izalasyonu, yangın merdiveni ve tabi ki fiyatı... İşte ev alırken dikkat edilmesi gerekenler.

TSE Gaziantep Bölge Müdürü Mustafa Derecik, ev alırken nelere dikkat edilmesi ğerektiğini açıkladı.

Mustafa Derecik, gayrimenkulun fiyatı ve güvenirliğinin tespitinde binanın cephesi, katı, toplam daire sayısı, kullanım özellikleri, ses ve ısı izolasyonu, inşaat malzemesinin kalitesi, içinde kiracı olup olmadığı, yangın merdiveni, güvenlik, bahçe ve düzeni, balkon durumu, salon-oda bağlantıları ve inşaat sınıfının, bina fiyatı tespitinde önemli olduğunu söyledi.

"Emsal ya da rayiç bedelin" de dikkate alınması gerektiğini ifade eden Derecik, ev alınırken, "olumlu" yanıt verilmesi gereken soruları ise şöyle sıraladı:

İşte kriterler

Binanın projesi var mı?
Zemin etüdü yapılmış mı?
Bina yapılırken deprem yönetmeliği dikkate alınmış mı?
Hangi deprem yönetmeliğine göre yapılmış?
Projeler kim tarafından yapılmış ve denetlenmiş?
Binanın kullanma izni, ruhsatı var mı?
Betonu elle karılarak mı hazırlanmış, betonyerle mi dökülmüş ya da hazır beton mu kullanılmış?
Yapının teknik uygulama sorumlusu ve ilgili kişiler kim?
Kullanılan malzemeler standartlara uygun mu?
Kum ve çakıl nereden gelmiş, kırma taş kullanılmış mı?
Yapıda kullanılan demirin özelliği nedir?
Nervürlü mü, düz demir mi kullanılmış?
Bu özellikler projeye uygun mu?
Bu demirler standartlara uygun mu?
Kullanılan demirin laboraratuvar deneyi var mı?
Proje ile yapı arasında paralellik sağlanmış mı?

Çağdaş konutlar

Binaların güvenirliği yanında, çağdaş olması gerektiğini anlatan Derecik, "Binalar merkezi çöp sistemli, merkezi ve yerden ısıtmalı, otomatik yangın söndürme tertibatlı, elektrik yerine güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanılan bir sistemli inşa edilmeli" dedi.

Bu binaların fonksiyonel elektrik ve aydınlatma sistemli, kışın ısıtan, yazın soğutan klima tertibatlı, basit ama fonksiyonel mutfak ve banyolardan oluşacağını vurgulayan Derecik, "Bu binaların bulunduğu siteler ise yüzme havuzlu, sağlık merkezli, sosyal donatı, yürüyüş, spor ve yeşil alanlar, çocuk parkı, okul, alışveriş, güvenlik ve itfaiye gibi birimleri içerisinde barındırmalı" dedi.
Yayın tarihi: 22.04.2002
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.