Magazin

Eurovision'da Türkçe şarkıya dönüş

Eurovision'da Türkçe şarkıya dönüş

Eurovision Şarkı Yarışması'nda bu yıl Türkiye'yi Türkçe bir şarkı temsil edecek.

Yıllarca Eurovision Şarkı Yarışması'nda sabreden Türkiye muradına ancak 2003'te erebildi. Milli bir mesele haline gelen yarışmada Sertab Erener'in seslendirdiği İngilizce şarkı 'Everyway that I Can' ile birincilik kazanıldı.

Kazandı ama tartışıldı
Ancak başarıyı getiren şarkının İngilizce olması Türkiye kamuoyunda uzun süre tartışıldı, kafaları karıştırdı. Kimilerine göre Türkiye uluslaralarası bir şarkı yarışmasında anadiliyle temsil edilmeliydi. Kimilerine göre ise küreselleşen dünyada anlaşılır olmak önemliydi.

TRT'de fikirler değişti
TRT, o dönem aldığı kararı savundu ve uyguladı. 2004'te de Athena'nın İngilizce şarkısı 'For Real' ile katıldı Türkiye yarışmaya ve dördüncü oldu. Ancak bu yıl TRT'de de fikirler değişti. 2005 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'nin Türkçe bir şarkı ile temsil edilmesine karar verildi. 'Uluslararası bir platformda anadilimizle var olmalıyız' dendi.

Son başvuru 29 Kasım'da
Ve sipariş beste yerine bu yıl TRT, Eurovision Şarkı Yarışması Seçmeleri düzenliyor. İsteyen herkes bu seçmelere başvurabilecek. Seçmeler için son başvuru tarihi 29 kasım. Seçici Kurul'un ilk üçü belirlemesinden sonra bestelerin halk oylamasına sunulması planlanıyor.
Yayın tarihi: 18.10.2004
301
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.