Magazin

Eurovision'da 'oy birliği' kanıtlanmıştır!

Eurovision'da 'oy birliği' kanıtlanmıştır!

Eurovision Şarkı Yarışması'nda, ilişkileri iyi olan ülkelerin birbirlerine yüksek puan verdikleri kanıtlandı.

Türkiye'de geçen yıl yapılan Eurovision Şarkı Yarışması'nda "Komşu ülkeler birbirlerine yüksek puanlar veriyor" diyerek eleştiride bulunan BBC sunucusu Terry Wogan'ın yarattığı tartışmayı Britanya'da Oxford Üniversitesi matematiksel bir analizle masaya yatırdı. Üniversiteden bir ekip tarafından yürütülen araştırma, komşuların birbirine oy verdiği iddialarını bilimsel olarak kanıtladı.

Türkiye Bosna'yla ikili çıktı
1992-2003 yıllarında düzenlenen Eurovision şarkı yarışmalarında verilen puanları inceleyen Oxford Üniversitesi, birbirlerine en yüksek puan veren 'ikilileri', Hırvatistan-Malta, Belçika-Hollanda ve Fransa-Portekiz olarak sıraladı. Araştırmada, Bosna ile Türkiye arasında da böyle bir ilişki olduğu belirtildi.

Yunanistan - Rum Kesimi
Britanya'da Daily Telegraph gazetesi, "Yunanistan ve Rum Kesimi'nin en yüksek puanı birbirlerine vermesi; Norveç'in 12 puanı komşusu İsveç'e; Beyaz Rusya'nın ise Rusya'ya verdiğine ilişkin analiz sonuçları, yarışmayı izleyen kitlelerin aklındaki kuşkuların haklı nedene dayandığını gösteriyor" dedi.

Eurovision'a Türk damgası
Gülseren'in 'Rimi Rimi Ley' şarkısıyla Türkiye'yi temsil edeceği, 19 ve 21 Mayıs'ta yapılacak 50. Eurovision Şarkı Yarışması'nın oylama programını Türk firması Arttek hazırladı. 11 yıldır Türkiye'de broadcast ve post-prodüksiyon sektörüne danışmanlık ve teknik destek sağladıklarını belirten Arttek'in ortağı Ali Bayraktar, kendilerini Ukrayna ulusal televizyonuna Avrupa Yayın Birliği'nin (EBU) önerdiğini söyledi.

'Gurur duyduk'
Bayraktar şöyle konuştu: "EBU, hazırladığımız üç boyutlu grafik sistemi programına büyük ilgi gösterdi. Ukrayna'daki yarışmanın programını da bizim yapmamızı istediler. EBU'nun tavsiyesi üzerine TRT'deki başarıdan dolayı Ukrayna televizyonuna bu programı sattık. Ortağım Kıvanç Işık ve teknik ekibimiz programı Kiev'de kurdu ve provalar sürüyor. Türkiye'de böyle şeylerin de yapılabildiğini göstermemiz bize gurur verdi."
Yayın tarihi: 19.05.2005
496
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.