Magazin

Eurovision'da Kıbrıs krizi

Eurovision'da Kıbrıs krizi

Türkiye'nin Eurovision temsilcisi Sibel Tüzün'ün Güney Kıbrıs'ı ziyaret etmesi, Dışişleri Bakanlığı'nda sıkıntı yarattı. Tüzün, Rum resmi kanalına da konuk oldu.

Atina'da 20 Mayıs'ta yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek Sibel Tüzün'ün TRT'ye haber vermeden Güney Kıbrıs'a gitmesi ve resmi televizyon kanalı CyBC'ye çıkması sorun yarattı.

Tüzün geçen hafta şarkısının tanıtımını yapmak amacıyla Yunanistan'a, oradan da Güney Kıbrıs'a geçti. TRT'nin ziyaretten haberinin olmadığı öğrenildi.

Tüzün'ün özellikle Rum devlet televizyonu CyBC'ye çıkması TRT yönetiminde sıkıntı yarattı. Tüzün'ün TRT ile yaptığı sözleşmede, şarkının tanıtım faaliyetlerinin Tüzün'ün belirleyeceği şirket tarafından yürütülmesi maddesi yer alıyor.

Bu sözleşme uyarınca Tüzün'ün Eurovision çalışmaları kapsamında yaptığı harcamalar da TRT tarafından ödeniyor.

Ancak TRT yetkilileri, Tüzün'ün Güney Kıbrıs'taki masraflarını kendisinin ödediğini belirterek, "Tüzün'ün kendisini ve şarkısını tanıtmak için bu tür geziler yaptığını biliyoruz, ancak hiç kimse bize Güney Kıbrıs'a gidileceğini ve devlet televizyonuna çıkılacağını söylemedi. Bu bizce önemli bir hata ve burada da sorun yarattı. Bundan sonra yapılacak sözleşmelerde bu tür gelişmelerin önlenmesine ilişkin hükümler konabilir" dedi.

Tüzün de davet etti...
Türkiye'nin Eurovision temsilcisinin Güney Kıbrıs adına yarışacak Arnetta Arnati ile bir araya geldiği ve Türkiye'ye davet ettiği öğrenildi. TRT bu gelişme üzerine Dışişleri Bakanlığı'yla temasa geçerek Arnetta Arnati'nin TRT'ye çıkmasına ilişkin görüşünü sordu. Bakanlığın olumsuz görüş bildirmesi üzerine de Arnati'nin TRT kanallarına çıkamayacağı iletildi. Arnati'nin 29 Nisan'da Türkiye'ye geleceği ve Tüzün'le şarkısının tanıtımını yapacağı belirtildi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 20.04.2006
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.