Magazin

Euronun marifetleri

Euronun marifetleri

Euro banknotunuzu yıkayabilirsiniz ama sakın ütülemeyin. Bozuk paralar ise üzerinden tren geçmesine karşı dayanıklı değil. Dikkat euro bozukluklar ise allerji yapabilir.

Avrupa, 12 ulusal parayı tarihe gömen yeni para euroyu daha yakından tanımaya çalışıyor.

Renginden, üzerindeki desenlere hatta kokusuna kadar her yönüyle tartışılan euronun potansiyelleri hakkında da ciddi deneyler yapılıyor.

Almanya`nın en yüksek tirajlı gazetesi Bind`in yürüttüğü araştırmacı gazetecilik sonucu Euro hakkında bir çok gerçek su yüzüne çıkarılarak kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Ortaya çıarılan ilk çarpıcı gerçek, 95 derecede yarım saat yıkama ve hızlı kurutmanın euro banknotuna hiçbir zarar vermediği oldu.

Ancak, yıkamaya ve kurutmaya dayanan euro banknotları ütülemeye yada fırınlamaya gelmiyor. Euronuzu ütülerseniz üserindeki rakamların yazılı olduğu bölgeler lekeleniyor, mikrodalga fırında fırınladığınız takdirde de içindeki güvenlik teli yanıyor.

Kırmızı şaraba yatırılan banknotlar önce renk değiştirip buruşuyor, fakat şarabı iyice içine çekince tekrar normal boyutlarına dönüyor.

Bozuk paralar için verilen tek bilgi ise üzerlerinden tren geçtiği takdirde tümüyle tahrip oluyor.

Euro'ya geçiş notları

Belçika`da ve diğer "Euroland" ülkelerinde otomatik para dağıtım makinelerine büyük akın olmasına rağmen ``sistem çökmesi`` yaşanmaması"ilk iyi haber" olarak nitelendirildi.

Mağazalarda, kasalardaki kuyrukların bu sabah daha uzun olduğu, euro ile yapılan ödemelerde ve para iadelerinde, "alışkanlık eksikliği ve fazla bozuk para bulunması nedeniyle" daha fazla zaman harcandığı gözlemlendi. Büyük mağazalar, kasa sayısını artırdıklarını duyurdu.

Belçika`da çok sayıda küçük ticarethane, bugünden itibaren kapılarını kapattı. Euro`ya uyum için gerekli yatırım ve altyapı masraflarını yapmayan veya yapamayan küçük boyutlu işletmeler, frank döneminin son bulması ile yasal gerekleri yerine getiremedikleri için ticari yaşamlarına son verdi.

Belçika`da, yaşlılar ile küçük boyutlu ticarethane sahipleri ve kasalarda görev yapanlar, yeni bozuk paraların çok küçük olmasından ve üzerlerindeki rakamların okunmasında yaşanan güçlüklerden şikayet ediyorlar. "Frank milliyetçileri" ise Belçika Frankları`ndan, son kullanma tarihi olan 28 ubat`a kadar vazgeçmeyeceklerini belirtiyorlar.

Kalpazanlık arttı

Komisyon, euroland ülkelerinde 6 milyar adet kağıt, 37 milyar adet madeni euro`nun piyasaya sürüldüğünü, ilk aşamada bunların yeterli olacağının düşünüldüğünü belirtti.

Kalpazanlık olaylarının arttığına dikkat çeken Komisyon, henüz sahte euro bulunmadığını ancak piyasadan kalkacak olan ulusal para birimlerinde sahteciliğin yoğunlaştığını bildirerek, dikkatli olunmasını istedi.

Allerji yapabiliyor

Bazı bilim adamlarının, euro`nun "alerji ve kaşıntı kaynağı olacağı" endişesi yansıtmaları üzerine, ortak para biriminin piyasaya sürülmesinden itibaren, hassas kişilere alerji testleri yapılacağı bildirildi.

İngiliz ve İsveçli uzmanlar, piyasaya sürülecek 1 ve 2 euro`luk madeni paraların bileşiminde, normalden 30 ila 40 defa daha fazla nikel bulunduğuna dikkat çekmişlerdi.

Cilt uzmanı İngiliz bilimadamı Stephen Carter ve İsveç Karolinska Enstitüsü cildiye profesörü Carola Lide, bu paralardaki nikel fazlalığı yüzünden, özellikle hassas ciltli insanların ve çocukların alerjik tepkiler göstereceklerini bildirdiler.

Söz konusu paraları 5 dakika elinde tutan kişilerin kaşıntı, egzema ve cilt tahribatına uğrayacaklarını belirten uzmanlar, özellikle ticaretle uğraşanlar ve büyük mağazaların kasalarında çalışanların bu durumdan etkileneceklerini, uyarılmaları gerektiğini duyurdular.

Uzmanlar, kadınların yüzde 15`inin, erkeklerin yüzde 5`inin nikele karşı alerjik olduğunu belirttiler.
Yayın tarihi: 02.01.2002
379
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.