Magazin

Etli ekmek dünyaya açılıyor

Etli ekmek dünyaya açılıyor

Konya'nın yöresel etli ekmeğine, dünyaya açılma projesi çerçevesinde patent alınacak ve internette site açılacak.

Türkiye Lokantacılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Sezer, Konya'nın etli ekmeğinin dünyada tanınması ve uluslararası bir haline gelmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

İlk iş olarak etli ekmeğe patent almak için Patentler Yüksek Kurulu'na başvurduklarını ve önümüzdeki günlerde patentin onaylanmasını beklediklerini ifade eden Seer, şunları kaydetti:

"Patenti aldıktan sonra Türkiye'nin ve Dünya'nın neresinde olursaolsun Konya'nın etli ekmeğini satmak isteyenlerin bizden izin almalarıgerekecek. Menülerine etli ekmeği koymak isteyen lokantalar, etli ekmek için belirlenen standartları yerine getirirlerse satış hakkını elde edecekler.

Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında yaptığımız araştırmalarda yüzlerce lokantanın Konya etli ekmeği adı altında bu pideyi sattıklarını belirledik. Örneğin Almanya'da 4 ayrı lokantanın Konya'nın etli ekmeğini sattığını tespit ettik. Patent alındığında şartları taşımayan hiç kimse Konya Etli Ekmeği adı altında satış yapamayacak."

Yapılan tanıtım çalışmaları ile Konya etli ekmeğinin, dünyaca ünlü hamburger ve pizzanın en büyük rakibi haline getirileceğini vurgulayan Sezer, "Bugün nasıl dünyanın her köşesinde pizza ve hamburger ana caddelerdeki lokantaların menülerini süslüyorsa, girişimlerimizden sonra seçkin damak zevkine sahip ülkelerde Konya'nın Etli Ekmeği de buyemeklerin yanında yerini alacak" diye konuştu.

Patentin yanı sıra, etli ekmeğin yararları ve lezzeti ile tüm özelliklerini anlatan bir internet sitesi oluşturmak için başlattıkları çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirten Sezer, sitenin etli ekmeğin dünya mutfağındaki layık olduğu yeri almasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Sezer, tanıtımın, bu yılın Ekim ayı içinde Konya'da ilk kez düzenlenmesi planlanan ''Konya Etli Ekmek Festivali'' çerçevesinde kültürel etkinliklerle destekleneceğini sözlerine ekledi. (aa)
Yayın tarihi: 03.07.2002
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.