Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Esther işsiz kalacak

Esther işsiz kalacak

Esther Canadas gibi incecik mankenler yüzünden yeme bozukluklarının arttığı İspanya, podyum ve vitrinlere 34 beden yasağı getirmeyi planlıyor.

Güzel modelin fotoları sağda

'Aşırı zayıf mankenleri podyumdan çekin, vitrinlerde 36 beden kıyafetlerin sergilenmesini yasaklayın, 36 bedenin diktatörlüğüne son!' Bunlar tombul bir kadının gönlünden geçenler veya Brigitte Jones'un günlüğünden bir kesit değil. İspanya, incelik hastası olan kızlarını, vitrinlerde 38 bedenden küçük giysilere izin vermeyerek kurtaracak.

Ülkede artan anoreksia ve bulimia vakalarına karşı tepkilerin artması üzerine, İspanyol moda endüstrisi radikal değişikliklere gitme kararı aldı. Podyum ve moda dergilerinde rastlanan aşırı zayıf görüntülerinin, onlara özenen yeni nesilde yeme bozukluklarına neden olması, İspanya'da Mango ve Zara gibi markaların sahibi Inditex'i önlem almaya itti.

Hastalıklara karşı önlem
İspanya Sağlık Bakanlığı'nın da tekstil üreticilerine, mağaza vitrinlerinde küçük beden kıyafetlerin sergilenmemesi ve aşırı zayıf mankenlerin işlerine son verilmesi gibi öneriler sunması bekleniyor. İspanya Sağlık Bakanı Elena Salgado, küçük beden giysilerin aşırı zayıflığı ve sonsuz gençliği özendirdiği belirtirken, birçok kişinin bu standartlara ulaşamadığı, ancak yeme düzensizlikleri nedeniyle sağlığına zarar verdiğini belirtti.

36 beden kalkıyor
Zaten vitrinlerde sergilenen 36 bedenlerin aksine İspanyol kadınının bedeni 40 ile 42 arasında değişiyor. Ancak hükümet daha karar almadan, bazı kentler harekete geçti. İspanya'nın güneyindeki Andalusia şehrinde şimdiden mağazaların vitrinlerinde 38 bedenin altında kıyafetlerin sergilenmesi yasak. Tasarımcıların modellerini İspanyol güzeli Esther Canadas ya da İngiliz top model Kate Moss gibi 'kürdan' mankenlerin üzerinde sunması da bir başka eleştiri konusu. Anoreksia ve Bulimia Kurbanlarını Savunma Birliği, tekstilcilerin görünüşte kendilerine hak verdiğini, ancak moda gösterilerinde 34 beden mankenleri kullanmaya devam ettiğini söylüyor. Kurum, 'İspanya'da herkesin yeme bozukluğundan mustarip bir tanıdığı var' diyor. Britanya'da ve İspanya'da ortalama 1'er milyon anoreksia ve bulimia hastası var. Bu rakam Almanya'da ise 2 milyonu buluyor.
445
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.