Magazin

Estetikte patlama

Estetikte patlama

İnsanların kendilerini daha formda, daha güzel hissetmek istediği yaz öncesi, estetik cerrahlara başvurular arttı. Uzmanlar, film ve TV dizilerinde yer alan estetik cerrah sahnelerinin de estetiğe başvurularda etkili olduğunu ileri sürüyor. Ayrıca estetik yaptıranların artık gizlemediğini de belirtiyorlar.

Yasemin Yurtman / Tempo

Tekrar yayınları bile reyting rekorları kıran 'Kurtlar Vadisi' dizisinin başrol oyuncusu, estetikle farklı bir yüze kavuşuyor. Yine ilgi gören dizilerden 'Kadın isterse'de başrol oynayan Hülya Avşar, tanınmamak için bıçak altına yatıp yüzünü değiştiriyor...

Yabancı film ve dizilerde rastladığımız bu ve benzeri örnekler, artık Türk yapımlarında da sıkça kullanılıyor. Ayrıca, birçok ünlü sanatçımız çıkıp "Şurama estetik yaptırdım" açıklamasında bulunabiliyor, Gülşen'in, "Sadece göğüslerime estetik yaptırdım, gerisi Allah vergisi" demesi gibi...

Uzmanların altını çizdiği bir başka nokta ise, bu tür gelişmelerin halkı etkilediği ve estetik yaptırmayı düşünenlerle yaptıranların artık bunu genellikle gizlemediği. Doktorların açıklamalarına göre, son günlerde estetik uzmanlarına başvurularda artış söz konusu. Çünkü bugünler estetik mevsimi; yaz aylarında mayo, bikini giymek isteyenler karın yağlarını aldırtmak ya da göğüslerini yaptırmak istiyor. Ayrıca, yaz aylarında estetik yaptırıldığında, özellikle kılcal damarlar sıcaklardan çok fazla etkilendiği için en ideali bahar ayları.

Ben yaptırdım, sıra kızımda
Tüm bu gelişmeleri göz önüne alarak, estetik merkezlerini dolaşıp gözlemIemeye karar veriyoruz. ilk adresimiz Nişantaşı'nda bir muayenehane oluyor; akşam saatleri, daha içeri girmeden kadınların uğultuları ve çay kokuları estetik müdahaleye değil de 5 çayına gelmiş izlenimi yaratıyor. Salonda sadece bir boş koltuk bulabiliyoruz. Yanımızda türbanlı bir anne-kız oturuyor. Türbanlı göğüslerini büyütmüş, burnunu yaptırmış ve belindeki yağları aldırmış. Kızının burnunu yaptırıp göğüslerini büyüttürmeyi düşünüyor. "Göğüsleri iyi görünüyor. Neden?" diyecek oluyoruz, "Kocası istiyor" diye yapıştırıyor lafı.

Salonda yaklaşık 18 kişi var. Kimi yaptırmış, kontrole geliyor, kimi de heyecanla doktorun muayene etmesini bekliyor. Karşımızda oturan karı-koca beraber yatmış bıçak altına. Akşam 21:00 sularında sıranın bize gelmesinin hayli zor olduğunu anlayıp, toparlanacak oluyoruz. Karşı cenahtan bir kadın "Bak benim kızım yaptırdı. Kısmeti açıldı. Gitme biraz daha bekle" diyor, nedense!

Son zamanlarda, İstanbul'un orta halli semtlerinden Bağcılar'da oturan kadın da, zengin diye bilinen Nişantaşı'ndaki kadın da estetik cerrahiarın kapısını aşındırıyor. Aralarında türbanlısı da var, türbansızı da. Güneydoğu'da çalışan estetik cerrahlardan randevu almak için en az bir hafta beklemek gerekiyor. Op. Dr. Nazmi Bayçın'a göre, prezentabl olmak için sadece hal ve hareketlerin, konuşma üslubunun düzgün olması değil, fiziki özelliklerin de yerinde olması gerekiyor.

Bayçın diyor ki: "Güzel ve çekici bir yüze sahip olmak, kişiyi çoğu alanda ön plana çıkarıyor. Bu nedenlerle sosyal hayatında ve iş hayatında başarılı olmak, kariyerini yükseltmek isteyen kişiler estetik ameliyatlara sıcak bakıyor." Ve ABD'1i cerrahların söylediği gibi, yeni yönelimin estetik yaptırdığını gizlememek olduğunu anlatıyor.

Günde en az iki estetik ameliyat yapan Op. Dr. Fatih Dağdelen'in muayenehanesi hiç boşalmıyor. Ona gelen herkesin tek isteği var: "Doğal görünmek." Estetik olduğunu söylemek konusunda ise rahatlar. Elinde fotoğrafla gelen müşterilerinin sayısında ise bir hayli düşme olduğunu anlatıyor Dağdelen. "Çünkü hepsinin isteği yüzüne yakışan buruna, ağza ya da kaşa sahip olmak" diye de konuya açıklık getiriyor.

Dr. Erdal Tuğsel ise abartılara dikkat çekiyor. 'Kurtlar Vadisi' ya da 'Kadın isterse' gibi dizilerde estetiğin abartıldığını düşünüyor. "Estetik, kişileri tamamen değiştirmez. Bu, senaristlerin hayal gücü... Ancak bu diziler, 'Kocamdan ayrıldım, beni bir daha görüp tanımaması için ameliyat yapar mısınız, gibi gerçekçi olmayan taleplerin gelmesine yol açıyor' diyor.

Diğer doktorların aksine Dr. Hasan Subaşı, hastalarının estetik ameliyatlarını gizlediğini ve operasyonların son derece naturel olmasını istediğini anlatıyor. Ona gelen hastaların en büyük talebi iz kalmaması yönünde.

'Kadın İsterse' dizisinde danışmanlık yapan ve Memorial Hastanesi'ndeki odası bir dolup bir boşalan Dr. Tuğrul Turan'sa, estetik cerrahide patlama yaşandığını itiraf ediyor. Bu durumu, insan ömrünün uzaması, ekonomik refah düzeyindeki artış ve hayat kalitesini arttırma eğilimlerinin oluşturduğuna inanıyor. Ona göre, bir estetik ameliyat geçirilmiş olması itiraf konusu değil; o da hastaları gibi, estetikte 'itiraf etme oranı' aranmasının komik bir yaklaşım olduğunu düşünüyor.

Öğle arası estetik molası
Estetikte sadece tabular ve teknolojiler değil, trendler de değişiyor. Son trend, "Öğle arası ve hafta sonu estetik molaları". Levent, Nişantaşı, Şişli, Caddebostan ya da Bebek civarında bir sürü estetik cerrah, botox, bölgesel yağ aldırma gibi zaman gerektirmeyen işlemleri öğle arasında halledebiliyor. Operasyonu geçiren kişi, 30 dakika sonra işe geri dönebiliyor ve hafif şişlikler dışında dışarıdan fark edilen bir iz kalmıyor.

Bölgesel liposuction olan kişi de pantolonun içine çorap giymek zorunda kalıyor en fazla. Cuma günü yapılıp pazar günü sargıları çözülen operasyonlar ise, burun, çene, meme estetiği ve liposuction uygulamalarından oluşuyor. işler yoğun, vakit kısa ama isteyen kişi kendine bakmanın bir yolunu buluyor mutlaka...

LlFTING
Yüz ve boyun derisindeki sarkma ve kırışmayı gidermek için yapılan ameliyat. Derinin gerilmesi ve fazlalığın alınması yoluyla yapılan ameliyatta kesi ve dikiş atılır. Günümüzde, sadece lokal anastezi gerektiren daha basit versiyonları var.

BOTOX
Neredeyse dünyada en yaygın uygulanan estetik müdahale. Botox adalelerde felce yol açıp ifade çizgilerini yok ediyor, Ancak etkisi birkaç aylık.

BURUN
Rinoplasti, yani estetik burun ameliyatı estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananı. Artık sadece neşterle değil, iğnelerle de buruna istenilen şekil veriyor.

İPLİK
Üzerinde çok küçük kancalar bulunan iplik ile yapılan müdahale. Cerrah derideki küçük kesiklerden bu iplikleri geçirir ve sonra çeker. Ameliyat sonrası hasta birkaç günde eve çıkabilir.

PROTEZ
Çene, elmacık kemiği, kalça ve erkeklerde göğüs adalelerine yerleştirilen silikonlar, meme estetiği için kullanılan jel silikondan farklı.

DOĞAL DOLGU
Birçok cerrah, alın ve ağız kenarındaki çizgileri doldurmak ya da dudakları biraz daha dolgunlaştırmak için, hastanın yağ hücreleri veya vücudundaki kimyasallardan elde edilen doğal maddeleri kullanıyorlar. Kimi cerraha göre kırışıkları doldurmak, 'lifting'e kıyasla kişiye daha genç ve doğal bir görünüm kazandırıyor.

Estetiğe neden başvuruyorlar?
Uzmanlar bu sorunun yanıtını ikiye ayırıyor: Kendisiyle barışık olanlar ve kendisiyle barışık olmayanlar:

Barışık olanlar
* Kendine güvenmek
* İş bulmak
* Eş bulmak
* Güzel ve çekici görünmek
* Arkadaşlarının arasında saygın bir yer edinmek
* Kendine baktırabilmek
* Televizyon dizilerinde ve reklamlarda oynamak
* Yaşlanmaktan korktuğu için

Barışık olmayanlar
* Canı sıkıldığı için
* Eşiyle arası bozulduğu için
* Eşi aldattığı için
* Eşi başka kızlara baktığı için
* Terfi edemediği için
* Herkesin burnuna ya da göğsüne baktığını sandığı için
* Tüm hayatını değiştirmek için
* Bir film yıldızına benzemek için.

YAPTIRANLAR ANLATIYOR

Elif Nazlı Duran
Sorulmazsa söylemiyorum


"Burnumda bir devüasyon problemi ve yamukluk vardı. Ameliyatı yaptırmam gerekiyordu. Estetik ameliyat olmak istedim. Abartılanın aksine ameliyat hiç de zor değildi. Nefes alınamayan gecelerden bahsediliyordu ki, bence yaşadığım şeyin hafif bir nezleden hiçbir farkı yoktu. Her aynaya baktığımda 'Bu kadar küçük bir çabayla insanı bu kadar mutlu eden başka bir şey var mı?' diye düşünüyorum. Sorun çok rahatsız ediyorsa hemen gitsinler. Çok mutlu olacaklar. insanlar sorrnadıkça söylemiyorum. Ama söylemekten de çekinmiyorum. Bazen içimden anlatmak geliyor. Sorarlarsa kesin söylüyorum."

Betül Ekşioğlu
Vakit kaybetmedim

"Küçüklüğümden beri burnumdan rahat nefes alamadım. Doktorlar da 18 yaşından itibaren ameliyat olmalısın diyorlardı. Liseyi bitirdiğim zaman vakit kaybetmeden estetik ameliyat oldum. Burun bir kere düştü, tekrar yapıldı. Şimdi çok memnunum. İyi ki çok vakit kaybetmeden yaptırrnışım diyorum."

Hale Karaman
Hiç pişman olmadım

"Yaklaşık 5 yıl önce estetik ameliyat geçirdim. Burnumdan doğru dürüst nefes alamıyordum. Biraz da eğrilik vardı. Önce bir kulak-burun boğaz doktoruna gittik. Doktor, 'Bu problemi hallederim ama eğriliği geçiremeyiz' dedi. Biz de bir estetik cerraha gittik. Akraba ve arkadaşlara söylemedim. Ameliyat olduktan sonra da İzmir'e teyzemin yanına gittim. Döndüğümde hala burnumdaki hissizlik devam ediyordu ama morluklar, şişlikler geçmişti.

Burnum ilk açıldığı gün hüngür hüngür ağladım. Çok kötü gözüküyordu. Burnun oturması, doktorun da dediği gibi bir yılı buldu. Şimdi herkes yaptırıyor, ben de 'yaptırmıştım' diye rahat rahat söylüyorum. Bir gün bile pişman olmadım."

Kerem Sakık
Kimse fark etmiyor

"Burnumu küçüklüğümden itibaren sevmedim. Ama ailemin estetik ameliyatı karşılayacak parası yoktu. Çalışmaya başlar, başlamaz bu iş için para biriktirmeye başladım. Bir yılın sonunda bana kendimi iyi hissettiren bir doktorda ameliyat doldum. Kızlarla aram düzeldi. Kimse estetik olduğumu anlamıyor."

DOKTORLAR

Doçent Dr. Nazım Çerkeş
'Burun küçültme daha az yapılıyor'

"Yaz öncesi gerek cerrahi girişimlerde gerekse ameliyatsız estetik olarak tabir edilen uygulamalarda ciddi bir artış gözlenmektedir" diyen, Cosmed Estetik Plastik Cerrahi Merkezi kurucusu Doç. Dr. Nazım Çerkeş, ülkemizde en çok uygulanan estetik operasyonlar arasında burun estetiğinin geldiğini belirtiyor.

Burun estetiğiyle ilgili en son teknikler ve geliştirilen yeni yöntemler geçen günlerde Amerika'nın Houston kentinde düzenlenen Uluslararası Estetik ve Plastik Cerrahi Kongresi'nde tartışıldı. Rinoplasti konusunda konuşma yapmak üzere kongreye davet edilen dört estetik cerrahtan biri de Doç. Dr. Nazım Çerkeş'ti.

Doç. Çerkeş'in verdiği bilgilere göre, burun estetiği ameliyatlarında, önceki yıllara göre en önemli yenilik, cerrahların küçültme işlemlerini giderek daha az kullanıyor olması. Doç. Dr. Nazım Çerkeş, en güzel burun estetiği ameliyatlarının, burunun yüzün diğer kısımları ile uyumlu, burunun değişik bölümlerinin kendi içinde orantılı olduğu, başkaları tarafından ameliyat olduğu anlaşılmayan burunlar olduğunu belirtiyor.

Doç. Nazım Çerkeş, bunun sağlanması için geliştirilen teknikleri şöyle sıralıyor: "Burun kökü basık olan kişilerde, kemeri azaltarak burunu küçültmek yerine burundan, burun kıkırdaklarının yeterli olmadığı vakalarda kulak veya kaburgadan alınan kıkırdaklarla basık olan burun kökünün doldurulması...

Kıkırdakları çıkarmak yerine kıkırdaklara dikişlerle şekil verilmesi... Kemer alma işlemi yapılması gerekiyor ise, burunun orta bölümünde .nefes alma fonksiyonunu korumak için kemerden alınan kıkırdakların burunun orta bölümüne eklenmesi..."

Hasta ile doktor arasında
Prof. Dr. Ramazan Kahveci


Estetikte yeni gelişmeler oluyor olmasına ya, şimdi kullandığımız tekniklerin geliştirilmiş hali olmasından öteye gidemiyor. Biz de bilgilerimizi sürekli güncelliyoruz. Her gün yeni bir lazer tekniği çıkıyor örneğin. İnsanlar bu aralar estetik cerrahlara koşuyor, çünkü yaz geliyor. İnsan kendini yaz aylarında daha formda, daha güzel hissetmek istiyor. Her sene estetik yaptıranların sayısında da bir artış oluyor. Görünen o ki, bu yıl daha fazla.

Insanların kendine bakması, doktorların deneyim kazanması, medyanın tetiklemesi bu gelişmeyi artırıyor. Dernek olarak bizim misyonumuz ise, ameliyat olmak isteyenlerin gittikleri estetik cerrahta mutlaka 'Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi' uzmanı olduğunu gösteren bir diploma aramaları. Çünkü günümüzde mesleği bu olmayan bazı hekim arkadaşlar ya da hiç uzman olmayanlar birtakım sertifikalarla bu işleri yapmaya çalışıyorlar.

Sağlık Bakanlığı, Tabip Odaları ve Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ortak çalışmayla' bu işin üzerine gidiyor. Insanlar kendini iyi hissetmek isterken kötü hissettirmeye kimsenin hakkı yok. Eğer yaptırdıkları kişi dernek üyesiyse ve sonuç kötü olursa, biz olayın üstüne gidip, düzeltme sağlayabiliyoruz.

Bu arada biz dernek olarak fiyat da belirlemiyoruz. Çünkü fiyat konusunun sadece hasta ile doktor arasında olduğuna ve doktorların açıkladıkları fiyatların çok altında ya da çok üstünde yapabildiklerine şahidiz..."
Yayın tarihi: 08.04.2005
725
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.