Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Estetik faciasından şöhrete

Estetik faciasından şöhrete

Amanda Lepore geçirdiği estetik değişimiyle Hollywood filmlerine konu olacak bir şöhrete kavuştu.

Duruşu, bakışı, dudakları, göğüsleri kısacası her şeyiyle dünyanın en tuhaf insanlarından biri o...

Armand ya da artık herkesin onu tanıdığı adıyla Amanda Lepore 1967 yılında İtalyan kökenli kimya mühendisi bir baba ile Alman kökenli bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Annesi şizofreni hastasıydı. Henüz 11 yaşındayken izlediği bir TV şovu onun hayatının akışını da belirledi. Armand, izlediği cinsiyet değiştirme operasyonuyla ilgili bir programdan öylesine etkilenmişti ki, o da böyle bir değişim geçirmek istiyordu.

Bunun hemen ardından da kendi cinsel kimliğini reddedip okula kız çocuğu giysileriyle gitmeye karar verdi. Okul yönetimi buna izin vermeyince de başka bir çare bulundu; Eve öğretmen getirmek. O zamanki adıyla Armand, henüz 15 yaşındayken yaşadığı yerde bulunan bir striptiz kulübündeki dansçılar için kostüm tasarlamaya başladı.

Bu sırada da bir transseksüel arkadaşı sayesinde hormon ilaçları temin etmeye başladı. Gitgide vücudu bir kadınınkine benzemeye, göğüsleri belirginleşmeye başladığında da öğretmeni tarafından bir psikiyatra gitmesi önerildi.

Psikiyatr da Lepore'nin ailesini durumdan haberdar etti ve bu değişimin legal yollardan yapılması için uygulanacak prosedür konusunda bilgilendirdi. İlk cinsiyet değiştirme ameliyatını henüz 15 yaşındayken geçirdi. 17 yaşında başladığı bu değişimi tamamlamak için bir kez daha bıçak altına yattı.

Bundan sonra da sayısını belki kendisinin de unuttuğu kadar estetik operasyon geçirdi. Bu estetik operasyonlar sonucunda bugünkü tuhaf görüntüsüne kavuştu.

Her ne kadar ilk bakışta pek çok kişiyi rahatsız etse de bu görüntüsü onun gösteri dünyasında kendine özgü bir yer edinmesini sağladı.

Amanda Lepore cinsiyet değiştirme operasyonundan sonra bir kitabevi sahibiyle evlendi ve onun ailesiyle yaşamaya başladı. Kocası eşinin bir transseksüel olduğunun ailesi tarafından bilinmesini istemiyordu.

Hem gizlemek zorunda olduğu bu durum hem de kocasının aşırı kıskançlığı Lepore'yi bunalttı. Kocası onu bulması için bir dedektif tuttu. Bu arada Amanda Lepore kocasının babasıyla konuşmuş hakkındaki gerçeği de neden kaçmak zorunda olduğunu da anlatmıştı.

Bundan sonra da Amanda Lepore'nin gece hayatındaki yükselişi hızlı oldu. Ünlü fotoğrafçı David La Chapelle onun tuhaf görüntüsünden çok etkilenip Lepore ile çalıştı. Gözde gece kulüplerinde hosteslik yaptı Lepore. Heatherette, M.A.C, Swatch gibi ünlü firmalar onu reklakm yüzü olarak kullandı.
Yayın tarihi: 08.01.2010
337
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.