Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Estetik ayağa düştü

Estetik ayağa düştü

Küçük, zarif ayaklara kavuşmak isteyenler, soluğu estetik cerrahlarda alıyor. Ayaklarını küçültmek, daraltmak, topukları törpülemek için bıçak altına yatıyorlar. Uzmanlara göre, ayağa yapılan estetik amaçlı müdahaleler sağlığa çok zararlı. Ayak yapısının bozulması, vücudun bütün dengesini altüst ediyor, sakatlığa yol açıyor.

Güzellik neşteri; burun, çene, göğüs, göz, karın, kalçadan sonra şimdi de ayaklara form veriyor. Kalın parmaklarını, kemikli ya da taraklı ayak yapılarını, büyük topuklarını beğenmeyenler, soluğu estetik ve plastik cerrahların muayenehanelerinde alıp, 'Ayağımı baştan yarat' diyorlar.

Son dönemlerde ayak estetiğine karşı büyük bir merak söz konusu. Taraklı, geniş tabanlı ayaklar daraltılıyor, topuklar inceltiliyor, parmaklar kısaltılıyor, büyük başparmaklar 'tarihe karıştırılıyor'. Herkesin hedefi; küçük, zarif ayaklara kavuşmak. Ancak uzmanlar, ayakların çok önemli taşıyıcı organlar olduklarını, estetik amaçlı yapılan müdahalelerin çok sakıncalı olduğunu, ciddi bir ortopedik sorun olmadığı takdirde 'keyfi' birtakım müdahalelerin ise çok doğru olmadığını vurguluyorlar. Yani "Benim ayağımı, Jennifer Lopez'inkine benzet" diyenler genellikle, ameliyat sonrası çıkan çoğu zaman kalıcı komplikasyonlardan sonra kendi taraklı ayaklarını mumla arıyorlar...

Uzmanlar, ayak estetiğine erkeklerden çok, kadınların merak saldığını vurguluyorlar. Ayak estetiğinin yapılmasının en önemli nedenlerinden biri ise özellikle sıcak yaz aylarında açık, şık ayakkabılar giyebilmek. Bu uğurda sağlığını tehlikeye atan, ayak yapılarını bozarak vücudun bütün dengesini altüst eden, hatta yanlış 'uzmanlara' giderek kalıcı sakatlıklarla dahi yaşamaya mahkûm kalan insanlar bile var.

Taksim Hastanesi'nden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alaaddin Karabacak, ayak estetiğini hiçbir hastasına önermediğini açıklıyor. Karabacak, "Ortopedik bir sorun olmadığı takdirde ayak estetiği, son derece yanlış ve ayağın, hatta bütün vücudun dengesini bozan bir olay. Bizim yapacağımız işlemler ayaktaki birtakım bağları, birtakım yumuşak dokuları bozarak, kemik yapısını da değiştiriyor. Dolayısıyla hastalar ameliyattan sonra daha da mutsuz oluyorlar. Ayağı küçültmek, daraltmak, hatta topukları törpülemek gibi sadece estetik amaçlı yapılan müdahaleler sağlığa son derece zararlı. Bana ayak estetiği yaptırmak isteyen çok hasta başvuruyor. Ama ben yapmıyorum, kimseye de önermiyorum" diyor.

Bu tür 'keyfi' yapılan ameliyatların getirisinden çok, götürüsünün olduğunu belirten Karabacak, bunların ufak müdahaleler olmadığını da sözlerine ekliyor. Karabacak, "Ayaklara estetik yaptıran insanların amaçları daha küçük, daha estetik ayaklara kavuşmak. Ancak ameliyatlardan sonra daha sorunlu ayaklara kavuşuyorlar genellikle. Ameliyattan sonra uzun süre ciddi sorunlar ve sıkıntılar yaşıyor hastalar. Uzun süre ayaklarının üzerine basamıyorlar, yürümeyle ilgili sorunlar yaşanıyor, kemiklerin kaynaması uzun sürebiliyor, kan dolaşımı bile olumsuz etkilenebiliyor. Parmak küçültürken sinirlerler zedelenebilir, dolayısıyla vücudun bütün dengesi bozulabilir" diyor. Kalıcı sakatlıkların bile oluşabileceğinden söz eden uzmanlar, ciddi bir ortopedik sıkıntı olmadığı sürece ayak estetiğinden uzak durulması gerektiğini vurguluyorlar...
(Tempo)
893
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.