Magazin

Eskişehir Ekspresi seferden kaldırıldı

Eskişehir Ekspresi seferden kaldırıldı

TCDD tarafından zarar ettiği gerekçesiyle seferden kaldırılan Eskişehir Ekspresi'ni Eskişehirliler son seferinde yalnız bırakmadı.

Eskişehir-Haydarpaşa hattında haftada üç kez sefer yapan ve vatandaşların yanı sıra özellikle Eskişehirli işadamları, öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından tercih edilen tren, dün akşam saat 18.55'de Haydarpaşa'dan son kez hareket etti ve saat 24.00 sıralarında geldiği Eskişehir Garı'nda Eskişehirliler tarafından alkışlarla karşılandı.

İlk seferine 14 Ocak 1998 yılında başlayan Eskişehir Ekspresi'nin sefere konmasında önayak olan ve son seferde trende bulunan dönemin Demokrat Türkiye Partisi (DTP) İl Başkanı Orhan Kesikoğlu, trenden indikten sonra yaptığı açıklamada, 55. Hükümet döneminde Eskişehirlilere hizmet etmek için sefere konulan trenin şimdi seferden kaldırıldığını belirtti.

Kesikoğlu, Eskişehir Ekspresi'ni seferden kaldıranların, Eskişehir'i ve Eskişehirlileri tanımadığını öne sürerek, "Eskişehir bir demiryolu şehridir, demiryolculuğun bir merkezidir. Türkiye'deki demiryolunun doğu ve batısını birleştiren bu şehre, ismi ile anılan bu treni çok görenleri kınıyorum" dedi.

TCDD'nin geçen yıl toplam zararının 650 trilyon lira olduğunu ifade eden Kesikoğlu, ''Bu zararın temelinde Eskişehir Ekspresi mi vardır?'' dedi. Kesikoğlu, Eskişehirli milletvekillerinin Eskişehir Ekspresi'ne sahip çıkmadığını savundu.

180 kişi kapasitesi olan trenin son yolculuğunu 171 kişiyle yaptığını bildiren Kesikoğlu, haftada 3 gün sefer yapan trenin dolulukoranının her gün sefer yapıyormuş gibi değerlendirildiğini, aslında trenin zarar etmediğini savundu.

Öte yandan, trenin son yolculuğunda karşılayanlar arasında bulunanEskişehir Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkanı Kemal Zengin de, bu işin peşini bırakmayacaklarını belirterek "TCDD doluluk oranının yüzde 30'un altında olduğunu söylüyor. Bu tren her zaman yüzde 30'un üzerinde doluluk oranıyla seyahat yapmıştır. Trenin işletmesini ESİAD olarak bize versinler, biz yapalım" dedi.

Zengin, ayrıca, trenin kaldırılmaması yolunda ESİAD olarak topladıkları 5 bin 300 imzalı dilekçeyi de Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Genel Müdürlüğü'ne göndereceklerini belirtti. Trenin son yolculuğunda bulunan Eskişehirliler de trenin seferden kaldırılması nedeniyle üzüntülerini bildirdiler.
Yayın tarihi: 20.04.2002
388
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.