Magazin

Eski lastikler döşeme oluyor

Eski lastikler döşeme oluyor

Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Fizikokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Çoban, eski araç lastiklerinden halı sahalar, çocuk oyun parkları ve atış poligonları için döşeme malzemesi ile asfaltın esneyerek kırılmasını önleyen modifiye malzemesi üretti.

Çoban, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya ve İtalya'nın kaplamacılardan aldığı lastik kırpıntılarını ve eski lastikleri ülkelerinde işleyerek döşeme malzemesi olarak çok yüksek fiyatlarla tekrar Türkiye'ye sattığını söyledi. Kendisinin eski lastiklerden ürettiğin döşeme malzemesinin ithal edilen kaplamalara oranla yüzde 90 ucuz olduğunu ifade eden Çoban, şunları anlattı:

"İçindeki tel ve kort bezi çıkarılan eski lastikleri kırparak küçük parçalara bölüyoruz. Bunları yine benim ürettiğim 2 farklı tutkalla bağlayarak döşeme malzemesi oluşturuyoruz. Çeşitli sertlik derecelerinde ve renklerde ürettiğimiz bu döşeme, halı sahalarda, çocuk oyun parklarında ve kurşunların sekmesini önlemek için atış poligonlarında kullanılabilir. Lastiklerde çıkarılan tel ile kort bezi de ayrıca değerlendirilebilir. Böylelikle hem ekonomiye katkı sağlıyoruz hem de lastik atıklarıyla çevreyi kirletmemiş oluyoruz."

ASFALT İÇİNE DE KATILABİLİR...
Çoban, eski lastiklerin başka bir çözücüyle yumuşatılarak asfaltın içine de katılabileceğini belirtti. Bu sayede asfalta esneklik verilebileceğini kaydeden Çoban, yaz ve kış aylarındaki genleşme ve daralmalar nedeniyle asfaltın çözülme ve kırılmasının önlenebileceğini bildirdi.

Çoban, daha önce de terebentinden E vitamini ve benzin, yağ fabrikası atıklarından mazot, meyve atıklarından aromalı mangal kömürü ve cep sobası, iğde ağacının yaprağından boya ve parfüm, mobilya tutkalı, kömürden gübre, katı madenden ham petrol ve buz çözücü ile su geçirmeyen madde üretmişti.
(AA)
Yayın tarihi: 26.04.2003
350
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.