Magazin

Eski kalbini eline aldı

Eski kalbini eline aldı

ABD'de kalp nakli yapılan 12 yaşındaki Shane Bowman eski kalbini ellerinde tutarak sağlığına yeniden kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

ABD'nin Edmonton Kenti'nde yaşayan Shane'in kalbinde ocak ayında doktorlar virüsten kaynaklanmış olabilecek bir büyüme teşhis ettiler. Kardiolog Yashu Coe, kalbin 3 misli büyüdüğünü ve 555 gr.'a ulaştığını belirtti. Bunun sonucunda Shane'in nefes alması zorlaştı. Çabuk yorulmaya başladı ve iştahı kesildi. Arkadaşları maç yaparken o seyretmekle yetindi. Daha da kötüsü, eğer kalp nakli yapılmazsa Shane'in ölebileceği söylendi.

Çamur gibi kaygan
Haziran sonunda Edmonton'da kalp nakli gerçekleştirildi ve dün Dr. Coe, Shane'e eski kalbini incelemesi için eline verdi. Dr. Coe, Shane'in durumunu örnek göstererek organ bağışının birçok hayat kurtardığını vurguladı. Kahverengileşmiş organın çamur gibi kaygan olduğunu söyleyen Shane, Stollery hastanesinden dün taburcu edildi. 3 ay boyunca Ronald McDonald bakımevinde kalacak ve iyileşme süreci boyunca doktorların kontrolü altında olacak.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 13.07.2003
338
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.