Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eski ilaç, yeni umut

Eski ilaç, yeni umut

Sadece ilerlemiş vakalarda kullanılan kanser ilacını erken dönemde kullanan hastaların yüzde 75'i tamamen iyileşti.

Hastalığın ileri aşamalarında kullanılan bir meme kanseri ilacının, daha erken kullanılması halinde hayat kurtardığı açıklandı. Aventis firması tarafından üretilen 'Taxotere'nin etkisiyle ilgili araştırma raporu, ABD'nin Teksas eyaletinde düzenlenen San Antonio Kanser Sempozyumu'nda sunuldu. Araştırma için 1500 meme kanseri izlendi. Kadınların yarısına ameliyat geçirdikten sonra standart göğüs kanseri tedavisi uygulandı, diğer yarısınaysa bu tedaviyle beraber Taxotere adlı ilaç verildi.

Beş yıllık süreç
Beş yıl sonunda Taxotere verilen kadınların yüzde 87'sinin, standart tedavi uygulananlarınsa yüzde 81'inin hayatta olduğu belirlendi. İlacı kullananların yüzde 75'i hastalıktan tamamen kurtulurken standart tedavide bu oran yüzde 68'de kaldı. Yani Taxotere kullananlarda ölüm riski yüzde 30, hastalığın tekrarlaması olasılığı ise yüzde 28 azaldı. Üretici Aventis firması, sadece hastalığın çok ileri aşamalarında kullanımına izin verilen ilacın, erken aşamalarda da kullanılabilmesi için harekete geçti. Ancak izinle ilgili güvenlik testleri ve yasal prosedürün yıllar alacağı belirtildi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 07.12.2003
377
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.