Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eşcinsellere evlat edinme hakkı

Eşcinsellere evlat edinme hakkı

Belçika'da eşcinsellere evlat edinme hakkı veren yasa parlamentoda onaylandı.

Sosyal araştırmaların sonuçlarına göre, eşcinsellerin oranının yüzde 10 ila 15'i bulduğu belirtilen Belçika'da eşcinsellere nikah hakkı tanıyan yasa 1 Haziran 2003 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Tartışmalara neden oldu
Bunun ardından eşcinsellere evlat edinme hakkı tanımaya yönelik yasal girişimler başlatılmış ve siyasi alanda hararetli tartışmalar yaşanmıştı. Söz konusu yasa tasarısı, senatoda, 34 olumlu, 33 karşıt ve iki çekimser oy ile kabul edilerek onaylandı.

Çocuklar sorun yaşayabilir
Sosyalist partiler ile Yeşiller'den destek gören, liberallerden kısmen onay alan yasaya Hıristiyan demokratlar ve aşırı sağ karşı çıktı. Parlamentodaki tartışmalarda yasa yandaşları 'eşitlik ve özgürlük' ilkeleri üzerinde dururken, eşcinseller tarafından evlat edinilecek çocukların sorun yaşayacaklarına yönelik iddiaların bilimsel olarak kanıtlanmadığını savundular.

Muhalifler, yasa tasarısının 'doğa kanunlarına aykırı olduğunu' belirterek, girişimi 'bilinçsizlik' olarak nitelendirdiler ve sadece suni döllenme gibi yöntemlerle 'biyolojik bağlantı' halinde eşcinsellere evlat edinme hakkı verilmesini istediler.

Yasa Kraliyet Onayı'nı bekliyor
Sembolik 'Kraliyet onay'´nın ardından yıl sonundan önce yürürlüğe girecek olan yeni yasa, eşcinsel çiftlere, evlat edinme konusunda diğer çiftlerle aynı hakları veriyor.

Belçika'da her yıl, yüzde 90'ı yabancı ülkelerden olmak üzere 400 kadar çocuk evlat ediniliyor. İçişleri Bakanlığı nüfus kütük kayıtlarına göre, Belçika'da eşcinsel nikahların yüzde 69'u Flaman, yüzde 17'si Valon, yüzde 14'ü Brüksel bölgesinde gerçekleşti.

Evlilik kayıtlarına göre...
Nikah kıyan eşcinsellerin yüzde 20 kadarının yabancı olduğu belirtildi. Eşcinsel evliliklerin yüzde 57'sinin erkekler arasında yapıldığı bildirildi. Veriler, Belçika'daki nikahların yüzde 8 kadarının eşcinseller arasında kıyıldığını gösteriyor.

Belçika'daki yasa, eşcinsellere miras, sosyal haklar, vergi mükellefiyetleri, soyadı, tabiiyet gibi konularda tüm evli çiftlerle aynı hakları tanıyor. Belçika, bu yasa ile yabancı ülkelerdeki eşcinsel evlilikleri de resmen tanıyor, ancak Belçika'daki eşcinsel nikahları, Hollanda dışındaki ülkeler tarafından resmen tanınmıyor.
481
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.